Szukaj

Długi dojazd do pracy może szkodzić zdrowiu?

Podziel się
Komentarze0

W dzisiejszych czasach, coraz więcej ludzi przeprowadza się jak najdalej od centrum miast, jednakże zjawisko to ma swoje odbicie w zmianie trybu życia - wiele osób spędza długie godziny za kierownicą, wracając z pracy do domu. Podczas gdy często słyszymy o tym, jak szkodliwy dla zdrowia jest siedzący tryb życia, przyczyniający się do uszkodzeń układu naczyniowo-sercowego oraz spowolnienia metabolizmu, skutki spędzania wielu godzin za kierownicą w ciągu dnia nie zostały dotąd dokładnie przebadane.Najnowsze badania wykazały, że dystanse jakie pokonuje przeciętny człowiek dojeżdżając do pracy, wiążą się bezpośrednio z obniżeniem kondycji krążeniowej (CRF), zwiększeniem wagi, a także wzrostem ryzyka innych zaburzeń metabolicznych. Dokładne wyniki zostały opublikowane w artykule czasopisma „American Journal of Preventive Medicine”.

Badania dostarczyły nowych informacji dotyczących powiązań pomiędzy odległością, jaką musi pokonać przeciętny człowiek dojeżdżający do pracy, a biologicznymi zmianami z tego wynikającymi. Udzieliły nowych odpowiedzi o nieprzebadanym dotąd „przyjacielu” siedzącego trybu życia, tak przecież rozpowszechnionym pośród współczesnych ludzi pracujących. - tłumaczyła przewodząca badaniom Christine M. Hoehner (Doctor of Philosophy, Master of Science in Public Health) z Washington University znajdującego się w St. Louis, w stanie Missouri.

Wyniki badań dały niepodważalne dowody na istnienie związku pomiędzy czasem spędzonym za kierownicą samochodu, a kondycją układu sercowo-naczyniowego.


Naukowcy przebadali ponad 4000 osób, które mieszkają i pracują w jedenastu powiatach w okolicach Dallas-Fort Worth i Austin w stanie Teksas. Odległość, którą codziennie pokonują z domu do pracy obliczono przy pomocy oprogramowania ArcGIS9, i zmierzono możliwie najkrótszą trasę. Organizm każdej testowanej osoby, został przebadany pod kątem kondycji krążeniowej, BMI, a także ryzyka wystąpienia zmian metabolicznych. Zmierzono: obwód talii, stężenie trójglicerydów, stężenie poziomu glukozy, tzw. dobrego cholesterolu (HDL) oraz ciśnienie krwi. Oceniona została także (na podstawie ankiet) aktywność fizyczna, w ciągu trzech miesięcy poprzedzających testy.


Badania wykazały, że u ludzi którzy pokonują dłuższe dystanse w drodze do pracy, odnotowano mniejszy zapał do aktywności fizycznej, obniżona kondycja krążeniowa, zaobserwowane zostało także wysokie BMI, większy obwód w talii oraz podwyższone ciśnienie krwi.

Długie dojazdy mogą prowadzić do ogólnego obniżenia zużycia energii -  zauważyła przewodząca badaniom Dr. Hoehner. Wyjaśniła także, że  duża ilość godzin spędzonych za kierownicą, by dojechać do pracy, znajduje swoje odbicie w kondycji fizycznej. Przebadani ludzie wykazywali większe skłonności do otyłości związane z negatywnym nastawieniem do aktywności fizycznej oraz obniżone CRF.

Poruszanie się samochodem może być postrzegane jako jedna z odmian siedzącego trybu życia. Powyższe badania nie wzięły jednak pod uwagę innych czynników, takich jak np. ilość czasu spędzonego przed telewizorem. Dr. Hoehner zwróciła uwagę, że dalsze badania są niezbędne, by móc określić wpływ długich dojazdów na zdrowie, przy wzięciu pod uwagę innych elementów, nie uwzględnionych w tym badaniu.

Komentarze do: Długi dojazd do pracy może szkodzić zdrowiu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz