Szukaj

Dlaczego hit "Call me maybe" tak bardzo wpada w ucho?

Podziel się
Komentarze0

Wydaje się niemożliwe, aby uciec przed piosenką Carly Rae Jepsen - "Call me maybe". Oprócz tego, że hit nadawany jest przez ogromną większość rozgłośni radiowych, to na dodatek w sieci aż roi się od niesamowitych przeróbek, związanych z tą piosenką. Dopieszczony film ze śpiewającym Obamą, aranżacja z zabawkowych instrumentów czy wykonanie drużyny baseballowej z Harvardu - to wszystko i wiele innych remixów, które podbiły serca fanów, znajduje się na YouTube.Czy to nasze fale mózgowe są odpowiedzialne za to, że piosenka "Call me maybe" tak bardzo tkwi w naszej głowie?

Jest to tzw. earworm, czyli jakiś motyw muzyczny, który bardzo łatwo zapada nam w pamięć, i od nucenia którego nie możemy się powstrzymać.

"Earworm w psychologii muzyki pojawia się wtedy, gdy utwór lub jego fragment (np. refren) tkwi głęboko w twojej głowie, bez posiadania dobrej znajomości treści piosenki", powiedziała Lassi A. Liikkanen, która opublikowała dwie prace o słynnych earworms w czasopiśmie Scentiae Musicae.


Ludzie bardzo często ulegają zjawisku earworms po wysłuchaniu nowych piosenek i po zrozumieniu/przyswojeniu nawet jedynie fragmentu tekstu czy melodii.

"Przymusowa obrazowość muzyki opiera się na naszej umiejętności jej zapamiętywania, ale często z jakiegoś powodu wymyka nam się to spod kontroli. To zupełnie normalne zjawisko", wyjaśniła Liikkanen.

Piosenki takie jak "Call me maybe" czy "We are young", wydają się zaglądać do naszych mózgów wbrew naszej woli.

Kiedy widzimy okładkę albumu albo klatkę z teledysku, nasz mózg przywołuje automatycznie fragment danej piosenki. Liikkanen, wykonując badanie na 12.000 Internautach dowiodła, że do takiego zjawiska dochodzi aż u 90 procent badanych!

Odkryła również, że takie zjawisko częściej spotykane jest u kobiet niż u mężczyzn. Dodatkowo, bardziej podatni na zjawisko earworms są ludzie młodzi, w porównaniu do starszych.

Komentarze do: Dlaczego hit "Call me maybe" tak bardzo wpada w ucho?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz