Szukaj

Dieta odpowiada za wydajność mózgu

Podziel się
Komentarze0

Jesteś tym co jesz. To powiedzenie postanowili przetestować naukowcy z UC Santa Barbara I University of Pittsburg, sugerując, że popularne powiedzenie nie dotyczy tylko zdrowia fizycznego, ale również wydajności mózgu.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Leukotrieny i Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, naukowcy porównali profile kwasów tłuszczowych z mleka matki pobranych od kobiet w ponad 20 krajach oraz sprawdzili, jak dzieci z tych krajów radziły sobie w przyszłości.

Ich wyniki pokazują, że ilość kwasów omega-3 oraz kwasu dokozahekseanowego (DHA) w mleku matki, znacznie wpływa na rozwój i odpowiednią pracę mózgu człowieka.

- Ludzka inteligencja ma fizyczną podstawę w wielkości budowy naszych mózgów – jest ok. siedem razy większy niż można by oczekiwać u ssaka naszej wielkości – powiedział Steven Gaulin, profesor antropologii i współautor artykułu.

Oba rodzaje wymienionych tłuszczy po odstawieniu człowieka od mleka matki, należy przyjmować poprzez dietę. Jednak z tego powodu, że badane osoby znajdują się w różnych od siebie miejscach, badacze postanowili sprawdzić wpływ kwasów tłuszczowych pochodzących z mleka matki w diecie, która obejmowała 28 różnych krajów.

W wynikach badań okazało się, że zawartość DHA w mleku matki była najważniejszym czynnikiem, który korzystnie wpływał na zdrowie badanych osób. Konkretnie za prawidłową pracę mózgu. Nie obyło się w tym badaniu bez działań, które w celu uogólnienia wyników musiały być zastosowane. Wiąże się to z tym, że w każdym kraju działają inne czynniki ekonomiczne, które wpływają na codzienną dietę każdego mieszkańca. Konkretnie chodzi o średni dochód na jednego mieszkańca a także o wydatki na edukację.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Dieta odpowiada za wydajność mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz