Szukaj

Depresja po udarze mózgu związana z upośledzeniem funkcji mózgowych

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy, badając pacjentów z padaczką, odkryli silny związek między zaburzeniami mózgowymi a nasileniem depresji poudarowej. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Radiology. "Jedna trzecia pacjentów przeżywa silną depresję poudarową" - powiedział Igor Sibon, lekarz i profesor neurologii na Uniwersytecie w Bordeaux we Francji."Jednakże nie udało się zidentyfikować związku pomiędzy zmianami w mózgu spowodowanymi niedokrwieniem a depresją poudarową" - dodał specjalista.

Zamiast szukać zaburzeń w określonym obszarze mózgu po udarze, studium Dr Sibona obserwowało funkcjonalne struktury mózgu, które noszą nazwę "domyślny tryb sieciowy" (DMN).

Modyfikacje w łączności w trybie DMN, związane z wewnętrznie generowanymi procesami myślowymi, zaobserwowawno u chorych na tę szczególną depresję.

"Domyślny tryb sieciowy jest włączony, gdy mózg jest w stanie spoczynku" - wyjaśnia Dr Sibon. "Kiedy mózg jest aktywnie zaangażowany w wykonywanie zadań, to obszar mózgu odpowiadający za wewnętrzne generowanie myśli, dotyczących własnej pamięci, jest w stanie pobierania i przetwarzania".


W eksperymencie wzięło udział 24 pacjentów, w wieku od 18 do 80 lat, którzy przeszli ischemiczny udar mózgu. Wykonano na nich badanie metodą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI), w celu skontrolowania ich stanu po łagodnym oraz umiarkowanym udarze niedokrwiennym.

Mimo iż fMRI służy do pomiaru zmian zachodzących w mózgu podczas wykonywania jakichś zadań, w czasie owego badania pacjenci leżeli nieruchomo. Byli oni też pod opieką kliniczną od 10 dni do trzech miesięcy po wykonaniu tego ryzykownego badania, które przeprowadzono, aby zidentyfikować objawy depresji.

W rezultacie okazało się, że 10 pacjentów miało niewielką lub umiarkowaną depresję, a 14 nie doznawało niczego szczególnego.

Wyniki badań fMRI wykazały związek pomiędzy zmianami w łączności w trybie DMN a ryzykiem pojawienia się zaburzeń nastroju, w odstępie czasowym od 10 dni do trzech miesięcy, po wystąpieniu u pacjenta udaru mózgu.Komentarze do: Depresja po udarze mózgu związana z upośledzeniem funkcji mózgowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz