Szukaj

Degeneracja plamki żółtej: pierwsze doustne lekarstwo

Podziel się
Komentarze0

Być może pacjenci, którzy są zagrożeni utratą wzroku, będą mieli do dyspozycji nowe lekarstwo, podawane w momencie, kiedy do tej pory stosowany lek zawodzi. Leki podawane w zastrzyku bezpośrednio do oka, które mają zahamować powstawanie anormalnych naczyń krwionośnych, nazywane są inhibitorami angiogenezy. Leki te generalnie są uważane za skuteczne i stały się one standardową terapią dla pacjentów cierpiących z powodu szybko postępujących postaci degeneracji plamki żółtej. Aczkolwiek, nie są one niezawodne.A teraz, jak donoszą naukowcy amerykańscy, doktor Stuart Richer z kliniki Ocular Preventative Medicine-Eye Clinic, oraz doktor James A. Lovell z centrum Federal Health Care Center, po raz pierwszy doustny lek, użyty jako ostatnia deska ratunku, szybko przywrócił wzrok pacjentom, którzy mierzyli się z wizją całkowitej utraty wzroku, ponieważ standardowe terapie u nich nie działały.

Doktor Stuart Richer mówi: lek ten zastosowaliśmy po tym, jak wyczerpaliśmy wszystkie dostępne terapie.

Zazwyczaj, większość pacjentów odpowiada na lek podawany bezpośrednio do oczu, ale tylko około jedna trzecia pacjentów odzyskuje wzrok, a jeden pacjent na sześciu zaczyna na stałe tracić widzenie. Inni pacjenci po prostu boją się samej idei igły wbijanej bezpośrednio w ich oczy. Dla nich właśnie będzie najlepszy lek podawany doustnie.

Jak do tej pory, z powodzeniem udało się wyleczyć kilkunastu pacjentów, których przypadki zostały przedstawione na corocznym spotkaniu amerykańskiego stowarzysznia Association For Research In Vision & Ophthalmology meeting w Ft. Lauderdale, w Stanach Zjednoczonych.


Jednym z tych „przypadków” jest na przykład hospitalizowana osiemdziesięcioośmioletnia kobieta, której lekarze stwierdzili, że jest ona „beznadziejnym przypadkiem”, ponieważ nie można jej zaproponować ani konwencjonalnego lekarstwa, ani operacji chirurgicznej.


Jak się okazało, nowy lek przywrócił jej możliwość dostrzegania twarzy, czytania menu w restauracji, a także widzenia własnego pisma ręcznego, w ciągu zaledwie czterech dni. Co więcej, lek również pomógł jej w problemach z niedociśnieniem i z migrenami, z którymi mierzyła się od 40 lat, zaledwie po kilku miesiącach stosowania, dodaje jeszcze doktor Stuart Richer.

Drugi pacjent, 75-letni mężczyzna, z pogarszającym się wzrokiem, odzyskał widzenie w ciągu 5 dni. Mógł nawet odnowić swoje prawo jazdy, po zażyciu zaledwie 7 kapsułek nowego leku.

Doktor Stuart Richer mówi: szesnaście z siedemnastu przypadków pozytywnie odpowiedziało na nutraceutyk. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.

Ponieważ wszystkim pacjentom groziła realne utrata wzroku, naukowcy nawet nie próbowali, z powodów etycznych, eksperymentować z placebo.

Nie jest jeszcze jasne, czy nutraceutyk zadziałałby równie pozytywnie na bardziej powszechną postać suchej formy degeneracji plamki żółtej oka, ale poprawa wzroku została zaobserwowana w obydwu oczach pacjentów.

Doktor Stuart Richer wyjaśnia, że w pierwszych przypadkach, które monitorował, ostrość wzroku (zdolność do przeczytania liter na tablicy do sprawdzania wzroku) generalnie się poprawiła w ciągu 3 – 6 tygodni zażywania leku.

Stwierdziliśmy również młodszy wygląd tkanki siatkówki, a także poprawę krążenia w oczach. Zaobserwowaliśmy również poprawę zdrowia albo poprawę wskaźników zdrowia już poza samymi oczami, mówi jeszcze  doktor Stuart Richer.

Komentarze do: Degeneracja plamki żółtej: pierwsze doustne lekarstwo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz