Szukaj

Dbaj o mózg!

Podziel się
Komentarze0

Żyjemy i pracujemy coraz dłużej. Nasz mózg działa na najwyższych obrotach przez kilkanaście godzin dziennie. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, możemy cieszyć się sprawnością umysłu do późnego wieku. Naukowcy odkryli, co warunkuje jasność umysłu w podeszłym wieku.Ludzki mózg jest otoczony "siatką" połączeń nerwowych. Dopóki zachowują one łączność ze sobą, dopóty możemy cieszyć się dobrymi umiejętnościami poznawczymi. Z wiekiem, "okablowanie" mózgu, jak i znajdująca się w nim istota biała, tracą swoje właściwości i zanikają. Dlatego też spotykamy się z chorobami psychicznymi i zaburzeniami postrzegania.

Naukowcy pracujący nad badaniami mózgu odkryli, że zanik istoty białej prowadzi do modyfikacji połączeń nerwowych znajdujących się w mózgu.

A to skutkuje ograniczeniem umiejętności poznawczych oraz powstawaniem demencji.


Badacze postawili sobie za cel odkrycie tajemnicy dobrej kondycji w mózgu w starszym wieku. Wyniki są dla nich zaskakujące, bo pokazują, jak róznice w mózgu mogą wpłynąć na ingteligencję i zdolności poznawcze u różnych osób.

Podczas badań naukowcy opierali się na grupie blisko 1100 osób, których inteligencja i ogólny stan zdrowia były badane od 11. roku życia. Do eksperymentu użyto 3 różnych technik, z czego dwie były używane po raz pierwszy do badania inteligencji i umiejętności poznawczych.

W toku badań mierzono zawartość wody w tkance mózgowej, określano straty w strukturze mózgu oraz sprawdzano, jak dobrze izolowane są włókna nerwowe.   

Doktor Mark Bastin twierdzi, że wyniki badań są ekscytujące i mogą mieć wpływ na skuteczne zapobieganie chorobom psychicznym oraz na wydłużenie sprawności mózgu.

Teraz, priorytetem dla badaczy jest znalezienie sposobu na to, jak zachować sprawność myślenia i spowolnić spadek umiejętności poznawczych wraz w wiekiem.

Komentarze do: Dbaj o mózg!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz