Szukaj

Czytanie w myślach: MRI pozwala zobaczyć litery w mózgu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy nie przestają szukać sposobów na komunikację z osobami, które nie są w stanie porozumiewać się za pomocą słów bądź gestów. Najnowszy wynalazek fMRI, interpretuje zmiany w przepływie krwi w mózgu, związane z literami.Pacjent może przeliterować słowo w myślach, a komputer przeanalizuje je z 82-procentową wiarygodnością.

System ten został opisany w najnowszym numerze przeglądu Current Biology.

Jest on dziełem holenderskich naukowców z Maastricht University.

Badanie polegało na umieszczeniu pacjentów w maszynie do fMRI. Uczestnicy mieli przed oczami ekran, na którym figurowało 27 znaków, czyli 26 liter alfabetu oddzielonych spacją. Znaki te zostały ułożone w trzy rzędy w 9 kolumnach.


Każdy z tych rzędów był powiązany z konkretnym zadaniem mózgowym: aktywność motoryczna, obliczanie w pamięci, mowa. Działania te wymagały tego, aby mózg aktywował różne regiony, co widoczne było w fMRI, a dokładniej w zmianach przepływu krwi. Każda litera była powiązana z zadaniem umysłowym oraz z czasem.

System ten jest dopiero w pierwszych fazach rozwoju, a jego wyniki są prawidłowe w 8 przypadkach na 10, ponieważ komputer nie zinterpretował poprawnie liter, o których myśleli niektórzy uczestnicy eksperymentu.

Mimo wszystko jednak, jak podkreślają badacze, możliwe było odtworzenie tych słów w drodze dedukcji.

Jedną z zalet tego systemu jest to, że nie wymaga on praktycznie żadnego szkolenia, by można go było stosować. Natomiast, wadą jest przede wszystkim czas, jakiego potrzebuje komputer, aby zinterpretować literę o której myśli uczestnik (ok. 50 s).

Co więcej, maszyna do MRI również nie należy do najwygodniejszych w zastosowaniu.

Komentarze do: Czytanie w myślach: MRI pozwala zobaczyć litery w mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz