Szukaj

Czy witamina D może zwiększyć poziom inteligencji?

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania amerykańskich naukowców dowodzą, że wzbogacenie diety o suplementy z witaminą D pomagają zatrzymać proces spadku zdolności poznawczych u osób starszych.

Badanie przeprowadził zespół składający się z naukowców z kilku uniwersytetów, m.in. : Wake Forest, Uniwersity of California.
U osób starszych w większości przypadków występuje niedobór witaminy D i zaburzenia poznawcze, kłopoty z koncentracją i pamięcią.
Zespół badawczy dowiódł, że oba te zjawiska są ze sobą ściśle powiązane. Istnieje bowiem związek pomiędzy niskim poziomem witaminy D a spadkiem funkcji poznawczych- twierdzi Valerie Wilson.

W badaniu analizie poddano historię blisko trzech tysięcy osób dorosłych, dobrze funkcjonujących. Ich wiek waha się pomiędzy 70 a 79 rokiem życia.

Uczestników poddano testom mającym na celu sprawdzenie ich funkcji poznawczych. Test jak i poziom witaminy D zmierzono także dla porównania po 12 miesiącach.  A po następnych trzech latach ponowiono testy poznawcze.

Przez cztery lata u pacjentów z pogarszającymi się zdolnościami poznawczymi notowano duże spadki witaminy D.  Nieprzyjmowanie suplementów wiązało się z gorszą sprawnością na jednym z dwóch testów poznawczych. Pacjenci nie przyjmujący witaminy zdobyli niższe noty w testach dotyczących pamięci, uwagi i orientacji w czasoprzestrzeni.

Przy okazji przeprowadzania tego eksperymentu ujawniono bardzo niski poziom witaminy D w diecie całych populacji. Warto pamiętać, że witamina słońca buduje i utrzymuje zdrowe kości i zęby, a także wspomaga układ odpornościowy i zapobiega zaburzeniom autoimmunologicznym.

Do jej uzupełnienia wystarczy ekspozycja skóry na światło słoneczne. W ciągu trwania takiej sesji (od piętnastu minut do pół godziny) witamina D jest naturalnie produkowana przez nasz organizm.

Komentarze do: Czy witamina D może zwiększyć poziom inteligencji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz