Szukaj

Czy wiesz, co zagraża twoim nerkom?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy amerykańscy odkryli, że życie w pobliżu głównych dróg może źle się skończyć dla funkcji nerek. Wnioski te są oparte na danych uzyskanych od ponad 1 100 osób, które z udarem trafiły do szpitala w Bostonie w latach 1999 – 2004. Przy przyjęciu do szpitala, u każdego pacjenta zmierzono poziom kreatyniny w osoczu.Kreatynina to podprodukt metabolizmu mięśniowego, filtrowany z ciała przez nerki. Pomiar stężenia kreatyniny, znany jako GFR (wskaźnik przesączania kłębuszkowego, ang. glomerular filtration rate) jest miernikiem zdrowia nerek oraz ich pracy.

Połowa przebadanych pacjentów żyła od 1 km od głównej drogi. Pozostali mieszkali w promieniu od 1 km do 10 km.

Badacze wzięli też pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, palenie, inne choroby, płeć, rasa, choroby serca, które mogły wpłynąć na stan pacjentów. W dalszym ciągu jednak chorzy, którzy mieszkali blisko głównej drogi, mieli najniższy GFR.


U ludzi, którzy mieszkali o 50 m od drogi, GFR był niższy o 3.9ml/minutę/1.73m2 niż u ludzi, którzy mieszkali o 1000 m od drogi. Taka różnica przekłada się na redukcję GFR związaną z postarzeniem się o 4 lata.

Naukowcy obliczyli też, że taki spadek GFR wiąże się z 4-procentowym wzrostem ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych oraz 1-procentowym wzrostem ryzyka zgonu ze wszystkich przyczyn.

- Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że życie w pobliżu głównych dróg przyczynia się do większej zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe - konkludują naukowcy.

Zanieczyszczenia powietrza związane z ruchem drogowym zwiększają ryzyko udaru mózgu i zawału serca jako rezultat zapalenia, zwężania tętnic oraz zmian w naczyniach obwodowych.

Komentarze do: Czy wiesz, co zagraża twoim nerkom?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz