Szukaj

Czy spray pieprzowy jest niebezpieczny dla zdrowia?

Podziel się
Komentarze0

Pojawia się coraz więcej niepokojów odnośnie tak zwanego gazu pieprzowego – czy coś, co się tak łagodnie nazywa, może być szkodliwe? Z wielu powodów, nazwa „spray pieprzowy” jest zbyt łagodna dla substancji, która może spowodować śmierć albo posłużyć jako narzędzie tortur.Jak pisze Deborah Blum w Scientific American, przywykliśmy do nazywania tego gazem pieprzowym, ponieważ brzmi to mniej niebezpiecznie niż jest to w rzeczywistości; jak coś, co możemy wymieszać w kuchni. Wyobrażamy sobie, że może to spowodować pieczenie oczu, na obraz tego, czego czasami doświadcza kucharz, kiedy robi sos oparty na papryczce pepperoni, lekkie pieczenie, nic poważnego.

Ale, jak się okazuje, substancja ta może być naprawdę niebezpieczna dla dorosłych ludzi. Zacznijmy więc od składników w sprayu pieprzowym, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu:

- głównym aktywnym składnikiem gazu pieprzowego jest OC, czyli oleoresin capsicum, czyli kapsaicyna alkalidowa. Jest to olej wyciągany z papryki, tej samej papryki, która jest używana do sosów, mieszanek przypraw, a nawet niektórych leków przeciwbólowych. Ale ich moc może być bardzo różna, w zależności od marki spray, a skutki dla zdrowia w związku z tym również mogą być różne.


– w zależności od marki, spray pieprzowy może zawierać wodę, alkohol, rozpuszczalniki organiczne. Mogą również zawierać azot, dwutlenek węgla, albo fluorowane węglowodory. Niektore z tych środkówch chemicznych mogą mieć naprawdę poważne skutki dla serca, układu oddechowego oraz układu neurologicznego, kiedy są wdychane w wysokich dawkach. 


Co może nam zrobić kapsaicyna alkalidowa?

– Skóra: kontakt skóry z gazem pieprzowym może się skończyć intensywnym bólem, pieczeniem, a nawet pęcherzami. Zaostrza ona objawy chorób skóry, takich jak zapalenie alergiczne skóry, a w poważnych przypadkach, może nawet spowodować hipotermię.

– Oczy: kapsaicyna alkalidowa może spowodować palący ból w oczach, zapalenie oraz bezwolne zamykanie powiek. W ekstremalnych przypadkach, może spowodować czasową ślepotę. Jak również, może uszkodzić oczy na dłużej, z powodu utrzymującego się zaniku zdolności mrugania oraz anestezji, która może spowodować otarcia rogówki soczewkami kontaktowymi albo innymi obcymi materiałami.

– Układ oddechowy: spray pieprzowy może spowodować oparzenia gardła, świszczący oddech, trudności w oddychaniu, problemy z połykaniem. W ekstremalnych przypadkach, może spowodać skurcze gardła, które prowadzą do niezdolności oddychamia i mówienia. W przypadku osób chorych na astmę, spray pieprzowy może spowodować nawet śmierć.

Wiele ze skutków sprayu pieprzowego jest krótkoterminowych, ale niektóre z nich są na tyle poważne, iż unia American Civil Liberties Union poprosiła  sąd apelacyjny w Kalifornii (California Court of Appeals) o uznanie użycia gazu pieprzowego jako niebezpiecznego i okrutnego.

Komentarze do: Czy spray pieprzowy jest niebezpieczny dla zdrowia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz