Szukaj

Czy portafizs to pzrezcytać?

Podziel się
Komentarze0

Jak to się dzieje, że mimo literówek, celowo poprzestawianych liter, źle zapisanych słów, nasz mózg potrafi przeczytać poprawnie całe zdanie? Naukowcy z Wielkiej Brytanii podjęli ważny krok w kierunku zrozumienia, jak ludzki mózg „dekoduje” litery na stronie, aby odczytać prawidłowo zdania. Praca, finansowana prze ESRC (Economic and Social Research Council), pomoże psychologom rozwikłać mechanizmy myślenia zaangażowane w czytanie oraz dostarczyć rozwiązania mogące pomóc ludziom, którzy tego potrzebują, głównie dyslektykom.Do poprawnego czytania nie wystarczy zidentyfikowanie liter w słowach, potrzebna jest również znajomość dokładnego kodu pozycyjnego tych liter, aby rozróżnić wyrazy, takie jak przykładowo KAT i AKT.

Aczkolwiek, czytelnicy potrafią radzić sobie z wyrazami, tkórych litrey nie są w porpanwej kolenjości.

Przez wiele lat naukowcy wykorzystywali standardowy test psychologiczny, który polegał na wyświetlaniu przez krótką chwilę pomieszanych liter na ekranie, aby zobaczyć czy pomoże to w rozpoznaniu dobrego słowa. Wszystko to, aby spróbować rozszyfrować, jakie sekwencje liter w słowie są ważnymi sygnałami, które wykorzystuje mózg.


Technika ta miała jednak pewne ograniczenia, które nie pozwoliły na testowanie bardziej ekstremalnych przeróbek sekwencji liter.

Zmodyfikowany test, wnikający w charakter kodu, powinien umożliwić badaczom nie tylko złamanie owego kodu, jaki mózg wykorzystuje do rozpoznania sensu ciągu liter, ale także zbadanie różnic między ludźmi.

Jak wiadomo, każdy człowiek może przeczytać daną sekwencję pomieszanych liter inaczej, nie wszyscy widzą litery typu SKOZ, jako „kosz”, niektórzy dojrzą tu słowo „szok”, a jeszcze inni nie będą potrafili zidentyfikować wyrazu.

Tego rodzaju metody mogą być bardzo wrażliwe na indywidualne różnice w umiejętności czytania. Mogą też być pomocne przy lepszym poznaniu niektórych problemów, które leżą u podstaw trudności w czytaniu u ludzi. Ostatecznie może to doprowadzić do odnalezienie nowych metod, które pomogą ludziom pokonać dysleksję.

Kluczową kwestią pozostaje pytanie, jak to się dzieje, że mózg może zrozumieć tak, a nie inaczej pomieszane sekwencje liter, jak zrozumieć kod, którym posługuje się mózg podczas czytania…

Komentarze do: Czy portafizs to pzrezcytać?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz