Szukaj

Cykoria – szczególnie korzystna dla wątroby i przewodu pokarmowego

Podziel się
Komentarze0

Cykoria jest jednym z wielu ziół pochodzących z rodziny stokrotki. W starożytnym Egipcie, po raz pierwszy, odkryto główne jej profity. Cykoria jest bardzo pomocna w utrzymaniu zdrowej wątroby i woreczka żółciowego. Faktycznie w ostatnich latach, Zakład Zoologii Uniwersytetu Mansoura w Egipcie pokazał, że cykoria może zmniejszyć stres oksydacyjny oraz w niektórych przypadkach – uszkodzenia wątroby.

 Już w pierwszych dniach zostało odkrytych wiele innych, niesamowitych korzyści zdrowotnych, a niektóre zostały dokładnie zweryfikowane dopiero podczas badania.

Ta roślina pobudza i wzmacnia system pokarmowy i układ moczowy. Ma również bardzo korzystne działanie na nerki i śledzionę. Ponadto, cykoria może wywołać pewien rodzaj efektu hipoglikemii, co może być pomocne jeśli twoim celem jest stracenie kilku kilogramów poprzez oczyszczenie organizmu. Ostatnią, ale nie najmniej ważną, korzyścią jest fakt, iż cykoria może także działać uspokajająco i regulująco na akcje serca.
Cykoria wspiera działanie układu pokarmowego, gdyż zwiększa przepływ żółci, ułatwiając tym rozpad tłuszczów. Posiada również dość wysokie stężenie rozpuszczalnego włókna o nazwie inulina, która odgrywa ważną rolę w fermentacji.

Przypuszcza się, że obecność inuliny może pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi, a jednocześnie wpłynąć na pracę jelit prowadząc do bardziej spójnych stolców co w dużym topniu stopniu przyczynia się do eliminacji toksyn. Badania opublikowane w krytycznej recenzji w Food Sciences and Nutrition w 2001 r. z pewnością potwierdzają wstępną hipotezę.

British Journal of Nutrition opisał w 2005 r. jaki wpływ mają polimery, takie jak inulina i oligofruktoza, na przewód pokarmowy. Ponieważ wspomagają one wydzielanie żołądkowo-jelitowych peptydów odpowiedzialnych za regulację apetytu, uważa się, że korzenie cykorii mogą ewentualnie pomagać w leczeniu otyłości, a nawet cukrzycy.

International Journal of Food Sciences and Nutrition napisał w 2011 r., że cykoria może znacznie odciążyć osoby starsze cierpiące na zaparcia. Poinformowano, że na podstawie wyników kolejnych badań klinicznych, dotyczących zaparć grupy ochotników, naukowcy ustalili, że 15 g cykorii dodanych do codziennej diety może skutecznie poprawić florę jelitową, a tym samym usprawnić proces defekacji.

Naukowcy wykazali w 28-dniowym badaniu na szczurach, że szczepy salmonelli nie mogą przetrwać w obliczu dużej ilości ekstraktów z korzenia cykorii. Stwierdzono również, że nie ma skutków ubocznych ze stosowania jej w dużych ilościach.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Cykoria – szczególnie korzystna dla wątroby i przewodu pokarmowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz