Szukaj

Coraz więcej przypadków zatrucia u kobiet, stwierdza badanie

Podziel się
Komentarze0

Liczba ludzi pojawiających się na ostrych dyżurach w szpitalach amerykańskich z powodu celowego zatrucia różnego typu substancjami wzrosła w latach 2008 – 2009, jak stwierdza nowe federalne badanie. Ale badacze mówią, że wzrost ten może wynikać z tego, że szpitale częściej takie wypadki zgłaszają, niekoniecznie z tego, że faktycznie takich przypadków jest więcej.Jest to dość znaczący skok, a my nie jesteśmy pewni dlaczego tak się dzieje, mówi doktor Peter Delany, jeden z autorów badania. Ulepszony system zgłaszania, a nie drastyczna zmiana w zachowaniach, może być istotnym czynnikiem.

Jest zbyt wcześnie, żeby mówić, czy ten wzrost z lat 2008 – 2009 jest początkiem nowego trendu, mówi doktor Peter Delany, dodając jeszcze, że dane z 2010 roku o celowym zatruciu są oczekiwane bardzo szybko.

Niewiele więcej niż 25% pacjentów, którzy pojawili się na oddziałach ratunkowych z powodu tego typu zatrucia, miało mniej niż 21 lat. Powodem zatruć była szeroka gama różnych substancji, włączając w to środki farmaceutyczne oraz nielegalne narkotyki, takie jak tabletki gwału typu Rohypnol, jak pokazuje raport sporządzony przez centrum Center for Behavioral Health Statistics and Quality przy służbach federalnych Substance Abuse and Mental Health Services Administration.

Nielegalne narkotyki, takie jak marihuana, stymulanty, kokaina oraz ecstasy były zamieszane w 30% wizyt na oddziałach ratunkowych. Recepty lekarskie, na leki przeciwko bezsenności, zaburzeniom niepokoju oraz leki przeciwbólowe, były powiązane z 21% zatruć.


Alkohol był czynnikiem w 60% celowych zatruciach, a alkohol powiązany z innymi narkotykami w prawie 50% przypadków. Kiedy mieszasz alkohol z innym narkotykiem, ich efekty rosną, mówi doktor Peter Delany.

Nie jest jasne dlaczego liczba ta wzrosła w 2009 roku, ale specjalista uważa, że szpitalne oddziały ratunkowe oraz rządowe agencje stają się coraz lepsze w wykrywaniu celowego zatrucia.


Rola Substance Abuse and Mental Health Services Administration polega na wykrywaniu trendów oraz substancji używanych do zatrucia. Aczkolwiek nie wyjaśnia to dlaczego to właśnie kobiety są w nieproporcjonalnie większej liczbie ofiarami takich zatruć.

Rosnąca świadomość tabletek gwałtu, takich jak Rohypnol, może być jedną z możliwości, sugeruje doktor Peter Delany. Można myśleć, że w niektórych przypadkach mężczyźni podają kobietom coś celowo, chcąc je wykorzystać, mówi specjalista.

Jak podaje nowy raport Substance Abuse and Mental Health Services Administration, około 3 000 000 Amerykanek doświadczyło w swoim życiu gwałtu związanego z podaniem tabletki gwałtu.

Celowe zatrucie niekoniecznie oznacza, że ktoś próbował zabić ofiarę. W swoim raporcie Substance Abuse and Mental Health Services Administration definiuje to jako “bezpośredni czyn mający na celu skrzywdzenie kogoś albo uczynienie go bezbronnym wobec innego typu zbrodni”.

Celowe zatrucie prezentuje jedynie niewielki odcinek z 4 600 000 wizyt związanych z zatruciem narkotykami na oddziałach ratunkowych w szpitalach amerykańskich w 2009 roku, jak podaje agencja SAMHA. Ale nowy raport odnotowuje, że celowe zatrucie prawdopodobnie może być niedoszacowane.

Powszechnie używane środki mogą opuszczać ciało tak szybko, że ich wykrycie nie jest możliwe, a niektórzy ludzie, którzy zostali celowo zatruci, nie szukają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Poza tym, doktor Peter Delany mówi, że nawet jeśli to robią, to niekoniecznie pamiętają, w jaki sposób zachorowali.

Doktor Delany doradza kobietom, szczególnie tym młodym, aby uważały  na swoje otoczenie. Naprawdę chcesz przyjąć drink od faceta, którego nie znasz?, zapytuje specjalista.

Komentarze do: Coraz więcej przypadków zatrucia u kobiet, stwierdza badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz