Szukaj

Coraz więcej badań stwierdza zalety diety bezglutenowej

Podziel się
Komentarze0

Wyniki najnowszych badań sugerują, że ludzie z grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na celakię powinni się badać pod kątem występowania choroby, nawet jeśli nie są widoczne u nich żadne objawy.


Celiakia jest chorobą powodującą problemy trawienne w jelicie cienkim w skutek spożycia glutenu, białka znajdującego się w pszenicy, życie i jęczmieniu. W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych liczba chorych na celiakię gwałtownie wzrosła, jednak, według autorów badania, nawet 2 miliony osób może cierpieć na tę chorobę i o tym nie wiedzieć.

W trakcie badań naukowcy poddali kontroli 3031 zdrowych osób, które spokrewnione były z chorymi na celiakię, ale same nie miały żadnych objawów choroby, rezultatem czego było wyłonienie 40 osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność przeciwciał specyficznych dla celiakii. Poprzez wybór losowy członkom tej grupy polecono albo przejście na dietę bezglutenową, albo zasugerowano kontynuowanie ich normalnej diety zawierającej gluten.

Wyniki badań wykazały, że osoby na diecie bezglutenowej, w odróżnieniu od drugiej grupy, cieszyły się lepszym zdrowiem swojego przewodu pokarmowego, jak również lepszą jakością życia związaną z ogólnym zdrowiem.


- Zauważyliśmy, że bez względu na obecność kliniczną celiakii, większość pacjentów po badaniu przesiewowym odczuła pozytywne skutki leczenia przy zastosowaniu diety bezglutenowej - powiedziała dr Katri Kaukinen z wydziału gastroenterologii w Szpitalu Uniwersyteckim Tampere w Finlandii w komunikacie prasowym Amerykańskiego Stowarzyszenia Gastroenterologicznego.

- Ponadto wyniki wykazały, że pacjenci z pozytywnym wynikiem testów na obecność przeciwciał endomyzjalnych mieli widoczne zaburzenia zależne od glutenu, dlatego też można założyć, że wykrycie przeciwciał może być wystarczające do rozpoznania choroby trzewnej [celiakii - przyp. red.] - wyjaśniła.

Po zakończeniu badań 85% uczestników wyraziło chęć do utrzymania diety bezglutenowej, zaś 58% pozytywnie postrzegało swoje badania przesiewowe w kierunku wykrycia celiakii - twierdzą naukowcy.

- W oparciu o wyniki naszych badań, zaleca się intensyfikację badań serologicznych osób znajdujących się w grupie ryzyka choroby trzewnej - powiedziała Kaukinen.

- Jednak niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań przed rozszerzeniem zakresu badań przesiewowych na szerszą populację.

Wyniki badań zaprezentowano w poniedziałek w trakcie konferencji Tygodnia Chorób Układu Pokarmowego w Chicago. Eksperci zwracają uwagę, że badania prezentowane na spotkaniach należy uznać za wstępne, ponieważ nie zostały one poddane rygorystycznej kontroli, porównywalnej do badań publikowanych w recenzowanych czasopismach medycznych.

Komentarze do: Coraz więcej badań stwierdza zalety diety bezglutenowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz