Szukaj

Coraz mniej ludzi zawiera małżeństwa: jak małżeństwo wpływa na zdrowie?

Podziel się
Komentarze0

Coraz mniej ludzi zawiera związek małżeński w Stanach Zjednoczonych. A kiedy już to zrobią, generalnie są starsi niż kiedyś, jak mówi nowy raport z Pew Research Center. Analizując dane, badanie stwierdziło, że dziś w Stanach Zjednoczonych 51% wszystkich osób dorosłych powyżej 18 roku życia jest w związku małżeńskim, w porównaniu do 72% dorosłej populacji w 1960 roku.


Średnia wieku dla panien młodych "po raz pierwszy" oraz dla panów młodych "po raz pierwszy", jest najwyższa w całej historii Stanów Zjednoczonych: 26,5 roku dla kobiet i 28,7 roku dla mężczyzn. Zmieniające się liczby mogą mieć wiele wspólnego z tym, że więcej ludzi żyje razem, pozostaje samotnymi albo staje się samotnym rodzicem: wszystkie te czynniki zmieniają obraz.

Wiele badań odkryło, że małżeństwo może mieć znaczący wpływ na wiele aspektów zdrowotnych oraz na samopoczucie, ale nikt nie jest pewien, jak te zmiany demograficznie wpłyną na to wszystko. W sumie, badanie z Pew Research Center pokazuje, że małżeństwo jest korzystne dla zdrowia – posiadanie małżonka jest zazwyczaj związane z tym, że masz generalnie lepszą opiekę.

Ale jedno badanie pokazuje, że może się to zmieniać. W 2008 roku, badanie opublikowane w Journal of Health and Social Behavior odkryło, iż mimo że ludzie żyjący w małżeństwach generalnie w dalszym ciągu są zdrowsi niż ludzie nie żyjący w małżeństwach,  to jednakże rozziew ten jest coraz węższy.

Posługując się danymi pochodzącymi z ankiety National Health Interview Survey, badacze odkryli, że zdrowie poprawiło się dla wszystkich nieżonatych mężczyzn, niezamężnych kobiet, białych i czarnych. Wsparciem dla tego trendu może być fakt, że to właśnie zdrowie nieżonatych mężczyzn wyjątkowo szeroko się poprawiło, być może dzięki lepszemu dostępowi do opieki społecznej i wsparcia, większego, niż tradycyjnie przychodzi ze strony małżonek.


Wczesne małżeństwo, dobry pomysł?

Ale wczesne małżeństwo może przynieść korzyść niektórym młodym ludziom, jak odkryło badanie z 2008 roku, opublikowane w Journal of Marriage and Family.

Badacze porównali poziom objawów depresji u ponad 8 000 młodych dorosłych, z których prawie połowa była w związku małżeńskim, a z których reszta pozostawała samotna przez ponad pięć lat. Niewiele różnic zaobserwowano między tymi dwiema grupami.

Jak również, ci ludzie, którzy pobierają się szybko, pochodzą raczej z rodzin o niskich przychodach, z jednym rodzicem bądź w ogóle bez rodziców; a ich rodzice, jeżeli już są, zazwyczaj mają niskie poziomy wykształcenia. Wczesne małżeństwo, mówią autorzy badania, może być drogą ucieczki ze złej sytuacji domowej.


Małżeństwo może zmniejszyć antyspołeczne zachowania: badanie z 2010 roku, zamieszczone w dzienniku Archives of General Psychiatry, doszło właśnie do takiego stwierdzenia. Badacze obserwowali 289 par bliźniąt płci męskiej, w wieku od 17 lat do 29 lat; 2,9% z nich zawarło małżeństwo w wieku 20 lat, 58,8% pobrało się albo jeszce było żonatych  w wieku 29 lat.

Mężczyźni, którzy wykazywali mniej antyspołecznych zachowań w wieku 17 lat i w wieku 20 lat, mieli większe szanse na zawieranie związku małżeńskiego w wieku 29 lat, dając dowody swojego rodzaju selekcji. Ale kiedy zawarli małżeństwo, poziomy antyspołecznych zachowań spadły jeszcze bardziej.

Autorzy badania przypuszczają, że niektóre aspekty małżeństwa mogą mieć pozytywne działanie, takie jak społecznie więzi albo spędzanie mniej czasu ze zbuntowanymi przyjaciółmi.

A małżeństwo może być również dobre dla serca, jak pokazało badanie z 2011 roku, zamieszczone w naukowym Health Psychology. Pośród 225 kobiet i mężczyzn, którzy mieli operację chirurgiczną wszczepienia bypassów, ci ludzie, którzy byli w związku małżeńskim, mieli lepsze poziomy przeżycia. Bycie w szczęśliwym w związku małżeńskicm jeszcze bardziej przyczyniało się do większego poziomu przeżycia.

Dodatkowo, bycie w małżeństwie może poprawić poziom przeżycia dla tych, którzy cierpią z powodu raka jelita grubego. W badaniu z 2011 roku, zamieszczonym przez naukowy przegląd Cancer Epidemiology, możemy przeczytać, że ludzie zamężni i żonaci, chorujący na raka jelita grubego, byli o 14% mniej zagrożeni śmiercią w porównaniu do ludzi niezamężnych i nieżonatych.

Badacze przyjrzeli się potężnej grupie 127 753 pacjentów i ich danym medycznym. Ci, którzy pozostawali w związku małżeńskim, zostali zdiagnozowani z nowotworami we wcześniejszych stadiach i wybierali mniej agresywne terapie.

Komentarze do: Coraz mniej ludzi zawiera małżeństwa: jak małżeństwo wpływa na zdrowie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz