Szukaj

Co sprawia, że stajemy się agresywni po alkoholu?

Podziel się
Komentarze0

Są płaczliwi pijący, niewłaściwie ukierunkowaniu uczuciowo pijący, chichoczący pijący i głupkowaci pijący. Ale jest jeszcze jeden typ, którego naprawdę trzeba unikać: wściekły pijący. A nowe badania sugerują nam, w jaki sposób możemy go rozpoznać.Impulsywni, żyjący chwilą ludzie, są najbardziej prawdopodobnymi agresywnymi pijącymi, stwierdza nowe badanie, przeprowadzone przez badacza ze stanowego uniwersytetu Ohio State University. Brad Bushman, który jest profesorem komunikacji i psychologii, pochylił się nad tą dręczącą wielu kwestią.

Wiemy już wszyscy, że alkohol może podnosić agresję, wyjaśnia profesor Brad Bushman. A ludzie, którzy mają agresywne cech osobowości, mają również tendencję do nie zastanawiania się nad konsekwencjami swoich działań, dodaje naukowiec. Dodaj dwa do dwóch i masz wybuchową mieszankę.

Przeciętna wieku 495 ochotników, którzy wzięli udział w tym badaniu, wynosiła 23 lata. Wszyscy ci ludzie opisali się jako socjalni pijący, a żaden z nich nie miał w przeszłości problemów związanych z lekami, z alkoholem, czy też jeszcze problemów psychiatrycznych.

Każdy z tych uczestników musiał wypełnić kwestionariusz, mający określić, którzy z nich byli ukierunkowani na przyszłość, a także, którzy byli najbardziej impulsywni.

Połowa uczestników otrzymała alkohol wymieszany z sokiem pomarańczowym, a druga połowa dostała sok pomarańczowy z niewielką ilością alkoholu, ale badacze spryskali szklanki akoholem tak, że sok pachniał jak normalny alkoholowy drink.


Następnie uczestnicy zagrali w małą grę: powiedziano im, iż grają przeciwko niewidzialnemu przeciwnikowi tej samej płci w teście badającym prędkość reakcji, a zwycięzca otrzyma nagrodę. Możliwość potraktowania przegranego elektrowstrząsem. Nieszkodliwym, ale jednak nieco bolesnym.

Ale, tak naprawdę, uczestnicy grali przeciwko badaczom. W miarę tego jak gra się toczyła, elektrowstrząsy stawały się dłuższe i bardziej intensywne, co sprawiało wrażenie, jakby przeciwnik stawał się coraz bardziej złośliwy, wraz z każdą wygraną.


Im bardziej impulsywnymi uczestnicy ocenili samych siebie, tym bardziej byli skłonni do brania odwetu, podnosząc intensywność oraz długość elektrowstrząsów, które wysyłali „przegranym”. Im mniej ludzie myśleli o przyszłości, tym większą mieli skłonność do brania odwetu, a szczególnie wtedy, kiedy byli pijani.

Ludzie, którzy byli skupieni na chwili obecnej i pijani, tym dłużej i ciężej razili swoich przeciwników prądem, w porównaniu do kogokolwiek innego z tego badania, stwierdził profesor Brad Bushman.

Alkohol nie miał wielkiego wpływu na ludzi, którzy byli skupieni na przyszłości. Jeżeli ostrożnie myślisz o konsekwencjach swoich działań, staje się nieprawdopodobne, że upicie się obudzi w tobie agresję większą niż ta, którą normalnie doświadczasz, dodaje profesor Brad Bushman.

To dlatego, że alkohol ma właściwości odhamowujące, wyjaśnia pani doktor Gail Saltz, psychiatra z Nowego Jorku. Nie wywołuje on powstawania żadnych cech osobowości, tylko odsłania te, które już są, ukryte gdzieś w głębi nas.

Pijany przyjaciel może się zdawać zupełnie kimś innym, ale nie wiemy, co taka osoba może skrywać głęboko w sobie, wyjaśnia doktor Gail Saltz.

Uważasz, że po alkoholu „odbija” ci tylko wtedy, kiedy pijesz, dajmy na to, tequilę? To nie takie proste, mówi Bruce Bartholow, profesor psychologii z uniwersytetu University of Missouri College of Arts and Sciences. Jest trochę badań w tym temacie, ale niewiele.

Istnieje społeczny wpływ na twoje zachowania dotyczące picia alkoholu, wyjaśnia ten specjalista. Ludzie piją różnie różne rodzaje alkoholu, w różnych sytuacjach. Kiedy jesteś na przyjęciu u swojego szefa, być może nie będziesz pić tequili. Tutaj możesz napić się dobrego białego wina, a więc uczysz się wiązać doświadczenie picia wina z zachowaniem typu „pilnuj swoich manier”. To jest właśnie różnica między wrażeniem upicia się winem a wrażeniem upicia się tequilą. Ponieważ sytuacja była zupełnie inna, wyjaśnia profesor Bruce Bartholow.

Komentarze do: Co sprawia, że stajemy się agresywni po alkoholu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz