Szukaj

Co sprawia, że ludzki mózg jest unikatowy?

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania rzucają nieco światła na tajemnicę naszego własnego umysłu. Nie da się ukryć, że ludzki mózg góruje nad mózgami małp, nawet. Takich jak szympansy, na przykład, którym nie można odmówić sporej inteligencji i które są przecież naszymi najbliższymi krewniakami w świecie zwierząt.A teraz, zespół niemieckich naukowców przedstawia swoje badanie, w którym opisuje, w jaki sposób pobrali post mortem komórki mózgu: od ludzi, od szympansów, a także od innych małp, w różnym wieku.

Celem tego zabiegu był dowiedzenie się, które geny były aktywne, kiedy ludzie ci i zwierzęta byli jeszcze żywi. Aby tego dokonać, badacze przestudiowali kwas RNA z kory mózgowej przedczołowej oraz z kory móżdżkowej.

I w ten sposób, odkryli, że różne kombinacje genów pomagają określić różne funkcje mózgu dla każdego z tych gatunków. Jaki jest z tego wniosek?


Otóż, jak stwierdzili niemieccy badacze, ludzki mózg jest naprawdę unikatowy, jeżeli chodzi o jego zdolność do przywoływania przeszłości, o jego zdolność do planowania przyszłości, jak również – umiejętność abstrakcyjnego rozumowania, a także umiejętność budowania oraz nawigowania w złożonych relacjach społecznych.

Ale właściwie dlaczego fizyczna ewolucja istot z gatunku Homo sapiens dała w rezultacie tak wielką wyższość umysłową, zapytują eksperci?

Niektórzy z nich wysnuwają hipotezę, iż po prostu ludzkość ma cały garnitur genów, które prawdopodobnie sprawiają, że ludzkie mózgi są bardzo plastyczne i bardziej podatne na zmiany (do wieku około pięciu lat) niż mózgi szympasnów oraz innych małp, których mózgi są plastyczne przez niecały rok po narodzinych.

Komentarze do: Co sprawia, że ludzki mózg jest unikatowy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz