Szukaj

Ciało obce w uchu - jak udzielić pierwszej pomocy?

Podziel się
Komentarze0

Ucho jako część ciała mocno wysunięta na zewnątrz, jest narażone na różnego rodzaju urazy. Jednym z nich jest wystąpienie ciała obcego, które może powodować ból, pieczenie oraz inne reakcje. Jest to często wynik działalności nas samych – jak w przypadku małych dzieci – lub też czynników zewnętrznych – np. wpadnięcie owada do narządu słuchu.

Ciało obce w uchu - jak udzielić pierwszej pomocy?

Czym jest „ciało obce”?


Pojęcie to kojarzy się nam bardziej z nalotem ufo, aniżeli z przedmiotami, które po prostu znalazły się w naszym uchu, choć nie powinny. Ciało obce to wszelkie obiekty – żywe, jak i nieożywione – które dostały się lub też zostały umieszczone przez osoby trzecie oraz przypadkowo do ucha.

Mogą być to małe, drobne przedmioty, takie jak koraliki, kawałek waty, groszek, małe owady itp. Są one o tyle niebezpieczne, że ich niewyciągnięcie może spowodować czasowe zatkanie przewodu słuchowego, a nawet częściową utratę słuchu.

Samodzielne włożenie ciała obcego do ucha jest najczęściej skutkiem dziecięcych zabaw. Dotyczy głównie dzieci w wieku 3-5 lat. Może być to również skutek nieumyślny, np. podczas czyszczenia uszu patyczkiem, spada nam watka, która zagnieżdża się w przewodzie słuchowym. Wśród starszej młodzieży oraz dorosłych, najczęściej zdarza się, że wpadnie nam do tego narządu niewielki owad, np. podczas porannego joggingu.

Skąd wiemy, że istnieje ciało obce w naszym uchu?

Przede wszystkim, osoba u której doszło do tej sytuacji odczuwa dyskomfort – ma często osłabiony słuch, odczuwa ból lub pieczenie w tym miejscu, czasem może się pojawić obrzęk lub zaczerwienienie. Na szczęście bardzo rzadko dochodzi do poważnych lub trwałych uszkodzeń.


W sytuacji niezauważenia problemu może dojść do zapalenia ucha, z którym niezwłocznie należy udać się do lekarza. Ten zaogniony stan może objawiać się poprzez nudności i krwawienie z tego narządu. Zdarza się również, że wskutek nieodpowiedniego wyjęcia ciała obcego lub jego niezauważenia dochodzi do drobnych komplikacji, takich jak: skaleczenie przewodu słuchowego zewnętrznego, perforację błony bębenkowej, zakażenie przyranne czy szyjnych węzłów chłonnych.

Należy być ostrożnym podczas wnioskowania co się stało, szczególnie u małych dzieci. Często, kiedy naszemu podopiecznemu stanie się krzywda, ciężko się z nim porozumieć. Dlatego też nie należy na siłę ciągnąć go na stołek w celu obejrzenia ucha, ale najpierw należy go uspokoić i poczekać, aż sam stwierdzi co się stało.


Co możemy zrobić?


Najważniejsze to dowiedzieć się, jaki rodzaj ciała obcego znajduje się w uchu. Następnie, w przypadku niektórych przedmiotów, należy spróbować po prostu je wyrzucić – należy przechylić głowę i nią lekką potrząsnąć.

Jeżeli jednak to nie pomaga, a obiekt znajduje się w miejscu widocznym i łatwodostępnym, można spróbować go wyciągnąć przy użyciu pęsety – należy jednak mieć pewność, że naszą działalnością nie dokonamy większych uszkodzeń niż te obecne.

Nie należy nigdy stosować patyczków do uszu, gdyż mogą one zamiast pomóc zaszkodzić i wepchną przedmiot głębiej. Tak samo powinno się uważać na wszelkie narzędzia ostre, typu wykałaczki, aby nie doprowadzić do przebicia błony bębenkowej.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wpadnięciem owada, możemy spróbować przepłukać ucho letnią wodą, przechylając lekko głowę.

W jakich sytuacjach udać się do specjalisty?


Jeżeli żadne z naszych sposobów nie zadziałały, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Tym bardziej, jeżeli mamy do czynienia z małym dzieckiem, które nie potrafi usiedzieć w spokoju, abyśmy mogli sami spróbować wyjąć dany przedmiot, lub też kiedy mamy do czynienia z owadami, pęczniejącymi obiektami czy bateriami.

Nie należy jednak wpadać w panikę i dzwonić po pogotowie. Uraz tego typu nie powoduje uszkodzeń na tyle poważnych, aby wizyta lekarza była wręcz natychmiastowa. Nie powinno się jednak bagatelizować zaistniałego stanu rzeczy i reagować, szczególnie gdy mamy do czynienia z dziećmi.

Ucho jest narządem bardzo wrażliwym, dlatego też w przypadku jego uszkodzenia należy mu się szczególna uwaga. Dlatego też jeżeli wpadnie nam coś do ucha, nie udawajmy, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jeżeli jesteśmy sami w domu lub w miejscu, gdzie się to stało, nie próbujmy sami sobie zaradzić, gdyż nie jesteśmy w stanie zobaczyć obiektu, który zatkał nam przewód słuchowy. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy sąsiada lub kogoś kto znajduje się niedaleko nas, a najlepiej udać się do lekarza.

Autor:

Urszula Walkiewicz

Komentarze do: Ciało obce w uchu - jak udzielić pierwszej pomocy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz