Szukaj

Ostre zapalenie ucha środkowego

Podziel się
Komentarze0

Największe ryzyko zachorowania na ostre zapalenie ucha środkowego występuje podczas sezonu infekcyjnego, w okresie jesienno-wiosennym, a także w przebiegu wielu chorób zakaźnych, takich jak płonica, odra czy wiatrówka (ospa wietrzna). Sprzyjają mu również inne choroby laryngologiczne, takie jak zapalenie zatok, krwiak jamy bębenkowej i jej uraz, urazy kości skroniowej oraz stan po wycięciu migdałków podniebiennych.

Najczęstszą przyczyną schorzenia są bakterie. Stąd dużą rolę w leczeniu odgrywają antybiotyki. Drobnoustroje powodują powstanie obrzęku błony bębenkowej (głównej części ucha środkowego). Zbierający się tam płyn uwypukla błonę bębenkową oddzielającą ucho środkowe od zewnętrznego i w ostateczności może spowodować jej przerwanie - laryngolodzy mówią wtedy o perforacji. Wówczas z ucha zaczyna sączyć się wydzielina, ale za to ustępują przykre dolegliwości bólowe.


Objawy:

Ból, gorączka, upośledzenie słuchu, wysięk (wyciek ropny z ucha). Ból nasila się do momentu pojawienia się wycieku ropnego.

Leczenie ostrego zapalenia ucha prowadzi wyłącznie specjalista.

Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego to: zapalenie wyrostka sutkowego, które objawia się bólem za uchem, uwypukleniem części miękkich i zaczerwienieniem skóry, niedowładem nerwu twarzowego (skrzywienie twarzy) z braku czynnej ruchomości połowy twarzy po stronie chorego ucha.

Ostre zapalenie ucha wewnętrznego charakteryzuje się również nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy. W razie wystąpienia któregokolwiek z tych objawów konieczny jest natychmiastowy transport chorego do szpitala na oddział pełniący ostry dyżur otolaryngologiczny.

Komentarze do: Ostre zapalenie ucha środkowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz