Szukaj

Na czym polega starcze przytępienie słuchu?

Podziel się
Komentarze0

W wyniku starzenia się organizmu dochodzi do nieodwracalnych zmian zachodzących we wszystkich zmysłach. Szczególne znaczenie mają narządy wzroku i słuchu. Jednak wiek starszy nie musi wiązać się z głuchotą czy ślepotą – wiele zmian wcześnie wykrytych można skutecznie leczyć.

Na czym polega starcze przytępienie słuchu?

Osłabienie słuchu w wieku starszym jest upośledzeniem charakterystycznym dla podeszłego wieku, ciężko trudno się z tym pogodzić – bardziej niż z osłabieniem wzroku i związanym z tym noszeniem okularów. Dla osób starszych jest to często zaskoczenie trudne do zaakceptowania.

Objawy

Starcze przytępienie słuchu objawia się zazwyczaj zaburzeniami związanymi z odbieraniem dźwięków, szczególnie tych o wysokiej częstotliwości. Dotyka to przede wszystkim osoby, które w swoim życiu często były narażone na wysoki poziom hałasu. Jednakże może to spotkać każdego, nawet osobę, która twierdzi, że nigdy nie miała problemów ze słuchem.

Na początku przytępienie słuchu objawia się tym, że znajdując się w towarzystwie innych osób, podczas rodzinnych spotkań w ożywionej atmosferze, nagle nie możemy zrozumieć rozmów, słuchając innych odnosimy wrażenie, że mówią niewyraźnie lub mamroczą. Innym symptomem jest to, że łatwiej jesteśmy w stanie zrozumieć głosy mężczyzn niż kobiet i dzieci. Niektóre dźwięki mogą też wydawać się nam denerwujące lub zbyt głośne.

Starczemu osłabieniu słuchu może towarzyszyć również szum w jednym lub w obu uszach, a także utrata poczucia równowagi – ucho jest bowiem narządem odpowiedzialnym za równowagę. Szum w uszach może pojawić się stosunkowo wcześnie, bo już w dorosłym wieku, a później bardzo często słabnie i może dojść nawet do utraty słuchu. Po ukończeniu 65 roku życia zaczynamy wszystkie częstotliwości dźwięków słyszeć tak samo źle, zarówno tony wysokie jak i niskie.


Jak rozpoznać?

Osoby starsze zazwyczaj mają problem z rozpoznaniem u siebie pogorszenia słuchu – być może wynika to też z faktu, że jest to dla nich trudne do zaakceptowania. Najczęściej wydaje się im, że to wszyscy w ich otoczeniu mówią niewyraźnie lub za cicho. Dlatego też często to najbliższa rodzina i otoczenie zauważają jako pierwsi zmiany. Zaczynają się skarżyć, że babcia lub dziadek bardzo głośno nastawiają radio lub telewizję, czasami denerwują się, że muszą po kilka razy powtarzać jedno zdanie, a osoba starsza ma problemy z ich zrozumieniem. Nie powinno się jednak bagatelizować takich objawów i denerwować, lepiej wybrać się z taką osobą do lekarza specjalisty. Zmiany wcześnie wykryte można skutecznie leczyć i jak najdłużej zachować maksymalną sprawność funkcjonowania narządów.

Starcze osłabienie słuchu objawia się nie rozróżnianiem poszczególnych dźwięków w testach dźwiękowych, chociaż osoba starsza potrafi jednocześnie rozpoznać poszczególne słowa. Upośledzenie słuchu przebiega bardzo powoli i stopniowo się pogłębia, jednak ważne jest to, że podczas gdy słuch ulegał osłabieniu, wytworzyły się mechanizmy wyrównujące – osoba, która nie dosłyszy, zna słowa od dawna, więc potrafi je rozróżnić, nawet jeśli nie docierają do niej w taki wyraźnej postaci jak kiedyś. Dopiero gdy w otoczeniu jest zbyt głośno, nie może już sobie potrafić z rozróżnieniem, gdyż mechanizmy wyrównujące są zbyt przeciążone.


Bardzo częstą metodą badania słuchu jest audiometria (tonalna lub impedancyjna). Na wynik badania wpływają różne schorzenia, a w przypadku otępienia słuchu dochodzi do pogorszenia słyszalności dźwięków przenikliwych – o wysokiej częstotliwości.

Czynniki wpływające na pogorszenie słuchu w wieku starszym

Bardzo często już w wieku młodym wpływamy na to, jak będą nasze narządy funkcjonować w wieku starszym. Na pewno na przytępienie słuchu wpływa częste przebywanie w miejscach, które charakteryzują się wysokim poziomem hałasu – lotniska, dyskoteki, place budowy itd. Innym czynnikiem może być palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu przez większą część życia, a także nieodpowiednie odżywianie się. Może się z tym wiązać również niewłaściwy poziom cholesterolu. Na utratę słuchu w wieku starszym mogą wpływać także przebyte choroby bakteryjne lub wirusowe, udary mózgu, urazy głowy lub zmiany nowotworowe. Także określone leki mogą powodować zmiany w narządzie słuchu, np. gentamycin lub niewłaściwe dawkowanie niektórych leków. Czasami nie mamy żadnego wpływu na pogorszenie słuchu, bowiem może się to wiązać z uwarunkowaniami genetycznymi.

Około 30% osób po 65 roku życia cierpi na pogorszenie lub całkowitą utratę słuchu. Jednak można z tym walczyć, dzisiejsza medycyna proponuje różnego rodzaju leki i nowoczesne aparaty słuchowe, które mogą nam pomóc w lepszym słyszeniu. Ważne jest także, byśmy starali się chronić uszy przed nadmiernym hałasem, czasami przydatne mogą być zwykłe stopery do uszu. Warto również pamiętać o odpowiedniej higienie uszu – najlepiej przemywać uszy palcem przy użyciu ciepłej wody.


Autor:

Dorota Bucka

Komentarze do: Na czym polega starcze przytępienie słuchu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz