Szukaj

Domowe sposoby na ból ucha

Podziel się
Komentarze0

Ból ucha może być spowodowany wieloma czynnikami, jak bóle zębów, przeziębienie, przeciąg bądź obecności w uchu ciała obcego. Ból ten jest wyjątkowo nieprzyjemny i potrafi skutecznie uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie. Jeżeli nie jest spowodowany poważną infekcją, możemy uporać się z nim za pomocą sprawdzonych, domowych sposobów.

Domowe sposoby na ból ucha

Ból ucha może wystąpić nie tylko jako jeden z objawów przeziębienia. Często pojawia się również podczas podróży samolotem bądź nurkowania, spowodowany różnicą ciśnień. Błona bębenkowa naciska na znajdujące się w uchu nerwy, powodując przeszywający ból.

Niekiedy przyczyną dyskomfortu może być także uszkodzenie błony bębenkowej. Jej pęknięcie może być spowodowane nieodpowiednim używaniem patyczków higienicznych lub silną falą akustyczną powstającą w czasie wybuchu. Ból, może się także pojawić w przypadku wystąpienia czyraka przewodu słuchowego wywoływanego przez bakterie stanu zapalnego. Ból nasila się wraz z powiększeniem czyraka, który wypełnia się ropą.

Wrażenie zatkania ucha może wystąpić w przypadku ucisku korka woskowinowego. Najczęściej towarzyszy nagromadzeniu się woskowiny, która nieusuwana systematycznie tworzy czopy, a w przypadku kontaktu z wodą pęcznieje powodując ostry ból.

Przyczyna może także tkwić w obecności krostki bądź ciała obcego w uchu. Druga opcja najczęściej dotyka dzieci, które wkładają różne przedmioty do uszu, a ich obecność tworzy stan zapalny powodujący ból. Niekiedy jednak zdarza się, że wewnątrz ucha może pozostać fragment waty z patyczka higienicznego. W obu przypadkach niezbędna będzie pomoc lekarza, który usunie bezpiecznie ciało z ucha.


Jeżeli wraz z bólem towarzyszy nam uczucie pieczenia, wydobywająca się wydzielina, często ropna oraz gorączka i wymioty, mamy do czynienia z ostrym zapaleniem ucha. Wśród najczęstszych przyczyn tej przypadłości stwierdza się kąpiele w miejscach narażonych na obecność dużej ilości grzybów i bakterii.

Jak radzić sobie z bólem?

Jeżeli ból jest spowodowany nagromadzeniem się dużej ilości woskowiny, należy jak najszybciej doprowadzić do jej rozrzedzenia. W tym przypadku możemy skorzystać z oliwki dla niemowląt bądź oliwy z oliwek, podgrzewając łyżeczkę do osiągnięcia temperatury ciała. Następnie kilka kropel wlewamy do ucha i po odczekaniu 2 minut, wyciągamy woskowinę skrawkiem ręcznika bądź chusteczki. Aby ułatwić wyprowadzenie woskowiny, możemy masować miejsce tuż za małżowiną uszną, dodatkowo otwierając i zamykając usta.


Zamiast oliwy możemy także zastosować mieszankę rozcieńczonego spirytusu z białym octem winnym. Oprócz usunięcia woskowiny, pomogą dodatkowo osuszyć kanał słuchowy i pozbyć się bakterii.

W przypadku osób często odwiedzających baseny bądź inne zbiorniki wodne, istotne jest dbanie o odpowiednie zabezpieczenie uszu. Warto zaopatrzyć się w specjalne zatyczki do uszu, najlepiej wykonane z wosku bądź silikonu, dzięki czemu będą one mogły odpowiednio dopasować się do kształtu ucha. Po skorzystaniu z basenu, kąpieli w jeziorze czy morzu, należy bardzo delikatnie umyć uszy ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Dodatkowo warto skierować ciepły podmuch suszarki tak, by osuszyła kanał słuchowy.

Niekiedy zdarza się, że ból ucha spowodowany jest bólem zębów. Warto wtedy pamiętać, że pozycja leżąca powoduje ucisk nerwów i tym samym potęguje ból. Dlatego przed wizytą u dentysty starajmy się jak najmniej leżeć. Często w zlikwidowaniu bólu ucha pomaga także wprowadzenie do jadłospisu kilku odpowiednich składników. Przede wszystkim należy pić duże ilości wody, która pomaga w rozrzedzaniu woskowiny. Podobne działanie przyniesie dodawanie do potraw chili i czosnku, które dodatkowo mają działanie bakteriobójcze.

W przypadku wystąpienia stanu zapalnego, należy przyłożyć do ucha ciepły termofor. Pod żadnym pozorem nie wolno nic do ucha wkraplać!

Jeśli wraz z bólem towarzyszą nam nudności, gorączka bądź z ucha wydobywa się ropna wydzielina, a objawy utrzymują się kilka dni, należy bezzwłocznie udać się do lekarza! Możemy mieć bowiem do czynienia z ostrym zapaleniem ucha, czyrakiem bądź inną poważną infekcją, której nie zaleczymy domowymi sposobami.

Komentarze do: Domowe sposoby na ból ucha

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz