Szukaj

Schorzenia słuchu w wieku starszym

Podziel się
Komentarze0

Jakkolwiek wiele osób cieszy się na starość dobrym słuchem, nie ma nic dziwnego w tym, że u wielu ludzi słuch pogarsza się wraz z wiekiem. W pewnych przypadkach zjawisko to znane jako starcze przytępienie słuchu, przybiera pokaźne rozmiary, co może być spowodowane przez szereg czynników natury fizjologicznej.

Schorzenia słuchu w wieku starszym

Zaburzenie słuchu mogą pojawić się już w okolicach czterdziestki u osób o określonych uwarunkowaniach genetycznych. Powolna, stopniowa utrata słuchu zdarza się jednak najczęściej po sześćdziesiątym roku życia.

Jedna na trzy osoby powyżej 60 roku życia, a także połowa osób, które skończyły 85 lat, traci słuch. Zrozumienie zaleceń lekarza i postępowania zgodne z nimi, reagowanie na dźwięki ostrzegawcze może stać się problematyczne, podobnie jak porozumiewanie się z rodziną i przyjaciółmi, co prowadzi frustracji i dyskomfortu, a także może okazać się niebezpieczne.

Utrata słuchu nie następuje jednak z dnia na dzień. Objawy nasilają się stopniowo. Istnieje szereg sygnałów wskazujących na pogorszenie się słuchu między innymi konieczność pogłaśniania radia czy telewizora oraz częste proszenie rozmówców o to by mówili głośniej, bo nie jesteśmy w stanie ich zrozumieć. No ogół problem można rozwiązać szybko i skutecznie, pod warunkiem wczesnego rozpoznania objawów i zastosowania odpowiednich urządzeń.

Istnieje szereg przypadłości powodujących pogorszenie słuchu, takich jak starcze przytępienie słuchu, problemy z drogą przewodzeniową, a także zanik prążka naczyniowego.

Choć to tylko jedna z wielu przypadłości pojawiających się z wiekiem, starcze przytępienie słuchu niesie za sobą podwójne ryzyko. Osoba starsza ma nie tylko problemy ze słuchem, ale także trudności z porozumiewaniem się, co grozi odsunięciem od życia towarzyskiego i znajomych. Osoby starsze cierpiące na niedosłuch są nadmiernie narażone na samotność. Problem ten może doprowadzić do depresji, choroby, a niekiedy nawet do przedwczesnej śmierci. Nie zdając sobie sprawy z pogorszenia słuchu jednego z członków rodziny, pozostali mogą czuć się zmęczenie próbami komunikacji ze starszą osobą, która z kolei uznaje, że została zepchnięta na margines życia rodzinnego. Dzieje się tak w przypadku wielu osób starszych , które- z powodu braku informacji, bodźców lub zainteresowań - rezygnują z prób odzyskania kontaktu ze światem.


Zastosowane sposoby walki z pogorszeniem słuchu będą zależeć od natury jego pogorszenia. Niektóre z nich przynoszą lepsze rezultaty, niż inne. Najpowszechniejszymi metodami walki z pogorszeniem słuchu są :
aparaty słuchowe, to niewielkie urządzenia, zakładane w uchu zewnętrznym lub za nim. Sprawiają, że dźwięki wydają się głośniejsze. Aparat słuchowy powoduje także pewne zniekształcenie dźwięku, można jednak tego przywyknąć dzięki współpracy z audiologiem.

System wspomagania słyszenia. Dzięki nim słyszymy zarówno innych, jak i samych siebie Niektóre systemy ułatwiają słyszenie poszczególnych osób w pomieszczeniu, w którym znajduje się wielu ludzi. Systemy modulacji częstotliwości i wzmacniacze słuchowe są lepsze w przypadku rozmów w cztery oczy.

Implanty ślimakowe, składają się z trzech części : małego mikrofonu zakładanego za uchem, procesora mowy i odbiornika. Mikrofon umieszcza się za uchem, aby wychwytywał dźwięki i przekazywał je do procesora mowy. Procesor ten, który można nosić w torebce lub przytroczony do paska, przetwarza dźwięki na specjalne sygnały, które są przesyłane do odbiornika. Odbiornik to dysk wielkości monety, przesyła sygnały do mózgu. Wszczepienie odbiornika pod skórę za uchem to drobny zabieg chirurgiczny. Implanty ślimakowe wszczepia się na ogół małym dzieciom, które doznały utraty słuchu. Starsi ludzie, którzy mają problemy se słuchem także mogą wykorzystać tę metodę.

Wszelkie urządzenia wspomagające, dzięki nim lepiej słyszmy głos z telewizora, telefonu, czy innych urządzeń. Szybkie rozpoznanie i leczenie utraty słuchu pozwoli osobom starszym na leczenie i możliwe odzyskanie słuchu. Rodzina i przyjaciele powinni jak najszybciej reagować gdy widzą, że starsza osoba z ich otoczenia ma objawy utraty słuchu. Dzięki temu nie nastąpi ich odizolowanie i poczucie odrzucenia. Osoba niedosłysząca wspierana przez najbliższych chętniej uda się do lekarza i pozwoli sobie na leczenie.

Autor:

Marta Kleszowska

Komentarze do: Schorzenia słuchu w wieku starszym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz