Szukaj

Ucho pływaka

Podziel się
Komentarze0

Podczas upałów najchętniej zanurzamy sie w chłodnej wodzie. Korzystamy nie tylko z miejskich kąpielisk, ale pobliskich rzek czy jezior. Musimy jednak uważać, gdyż chęć ochłody może być przyczyną dolegliwości zwanej uchem pływaka.

Ucho pływaka

Ucho pływaka lub inaczej „ucho dżungli” to medyczne określenie zapalenia ucha zewnętrznego, spowodowanego długą ekspozycją narządu słuchu na wilgoć lub wodę zawierającą drobnoustroje. Najczęściej z tą dolegliwością mają do czynienia pływacy lub nurkowie oraz osoby przebywające w warunkach o podwyższonej wilgotności powietrza, np. w saunie czy krajach tropikalnych. Stąd nazwa.

Przyczyny ucha pływaka

Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego jest narażanie przewodu słuchowego na długotrwałe działanie wody lub wilgoci, np. podczas pływania, mycia głowy czy przebywania w saunie. Powoduje to wypłukiwanie naturalnej woskowiny z ucha, która zapewnia odpowiednie nawilżenie narządu słuchu. Zaleganie wody w uchu podrażnia skórę wewnątrz narządu, a to sprzyja zainfekowaniu bakteriami, np. Pałeczką ropy błękitnej, Gronkowcem aeruginosa, Gronkowcem złocistym), rzadziej grzybami.

Z tą dolegliwością mogą sie spotkać również osoby, które w okresie letnim zażywają kąpieli w brudnych zbiornikach wodnych, gdzie jest duże skupisko grzybów i bakterii.

Zapalenie ucha zewnętrznego może być wynikiem niewłaściwej higieny ucha. Zalęgająca w nadmiarze woskowina uszna zwiększa wilgotność i lepkość w uchu i tym samym sprzyja rozwojowi zakażenia, dlatego jej pozostawienie tak samo grozi zapaleniem, jak jej częste usuwanie. Ryzyko zapalenia wrasta, jeśli nieprawidłowo czyścimy ucho patyczkami. Poprzez zbyt silne wycieranie możemy usunąć część naskórka w uchu i stworzyć idealne warunki dla rozwoju zakażenia.

Ucho pływaka może być również wynikiem zbyt głęboko noszonych słuchawek i rzadkiego ich czyszczenia.

Objawy ucha pływaka

Jednym z objawów ucha pływaka jest ból. Ból ten nasila sie podczas pociągania małżowiny usznej lub naciskania na skrawek ucha.

Inne objawy to:

  • świąd,
  • szum w uszach,
  • uczucie napięcia skóry,
  • gorączka,
  • zmiana zapalna skóry ucha: jest ona zaczerwieniona, rozpulchniona, pokryta zasychającą wydzieliną, pojawiają sie na niej pęcherzyki wypełnione wydzieliną zabarwioną krwią,
  • obrzęk i zaczerwienienie narządów składających się na ucho zewnętrzne; zmiany te mogą powodować zaburzenia słuchu, jak również niedosłuch.

Leczenie ucha pływaka

Gdy dojdzie do zapalenia ucha zewnętrznego należy udać sie do specjalisty – otolaryngologa, który przeprowadzi wziernikowanie ucha, a następnie dermatologa, który zbada wymaz z ucha na obecność bakterii. Na podstawie otrzymanych wyników badań ustala się leczenie.

Jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego, stosuje się antybiotyk w kroplach wydawany z przepisu lekarza w połączeniu ze sterydem. Antybiotyk działa przeciwbakteryjnie, a steryd zmniejsza stan zapalny i lokalny obrzęk skóry w przewodzie słuchowym.

Leczenie przy zapaleniu spowodowanym grzybami polega na mechanicznym oczyszczeniu przewodu słuchowego zewnętrznego przez lekarza i podaniu leków przeciwgrzybicznych.

Ból można łagodzić za pomocą leków dostępnych bez recepty lub stosując ciepłe okłady na ucho, np. z nagrzanego ręcznika.

W łagodnych, początkowych stadiach ucha pływaka można zastosować samo zakwaszanie ucha, np. rozcieńczonym wodnym roztworem octu.

Jeżeli juz doszło do zapalenia ucha zewnętrznego, należy unikać przeciągów i zapobiegać dostawaniu się wody do ucha.

Zapobieganie

Aby nie doszło do zapalenia ucha zewnętrznego, należy po długotrwałym przebywaniu w wodzie lub wilgotnym, gorącym klimacie dobrze osuszyć uszy. W tym celu lepiej użyj ręcznika niż patyczka higienicznego. Lepiej korzystaj z oczyszczonych basenów niż przypadkowych rzek czy jezior, gdyż są one siedliskiem bakterii i grzybów. Do nurkowania i pływania używaj specjalnych zatyczek lub płynu. Zastosowanie go po pływaniu utrzyma prawidłowe nawilżenie ucha. Jeśli nosisz aparat słuchowy lub lubisz słuchać muzyki przez słuchawki, pamiętaj aby regularnie je czyścić.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc jeśli będziemy stosować sie do powyższych zasad, letni wypoczynek upłynie nam w spokoju, bez zbędnych wizyt u lekarza.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

1. Durko M., Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Warszawa 2008.

Komentarze do: Ucho pływaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz