Szukaj

Chroniczni chrząkacze, jesteśmy z wami

Podziel się
Komentarze0

Siedzisz w spokojnym i cichym miejscu, takim jak biblioteka, poczekalnia, czytelnia, kościół, kiedy nagle ciszę przerywa gardłowy dźwięk wydawany przez kogoś, kto próbuje oczyścić swoje gardło. Nie jest to zwykłe jednorazowe chrząknięcie, ale niesmaczny dźwięk, tak jakby ktoś próbował odpluć flegmę. A to trwa i trwa, bez kaszlu i bez kichnięcia, bez wydmuchiwania nosa albo innych znajomych oznak kataru albo alergii.


Skąd się bierze nadmierne chrząkanie?

Nadmierne chrząkanie jest bardziej objawem niż diagnozą, mówi doktor Philippe Song, laryngolog w Massachusetts Eye and Ear Infirmary w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych.

Zazwyczaj ma swój początek w fizycznym składniku, takim jak kwaśny refluks albo infekcja górnych dróg oddechowych. Ale może stać się również nawykiem, kiedy się tego nauczmy, wyjaśnia specjalista. Ciężko jest się dowiedzieć, kiedy przekraczamy tę granicę.

Różnica między nawykowym a „normalnym” chrząkaniem?

Jak więc można odróżnić chrząkanie, które służy oczyszczeniu garła, w przypadku kataru, bólu gardła, sezonowych alergii, od chrząkania, które stało się już chroniczne?

Jeśli trwa to mniej niż dwa tygodnie, jest to chrząkanie sytuacyjne, wyjaśnia Philippe Song. Jeśli trwa to dłużej niż trzy miesiące i nie robisz tego tylko wtedy, kiedy śpisz, chodzi o chroniczne chrząkanie.

Przyczyny chrząkania

Dwie z najpopularniejszych przyczyn chrząkania to refluks gardłowo-krtaniowy (LPR, ang. laryngopharyngeal reflux) oraz sezonowa alergia, dodaje jeszcze laryngolog z Massachusetts Eye and Ear Infirmary w Bostonie.


Refluks gardłowo-krtaniowy

Refluks z żołądka, który może być, ale nie musi, kwaśny, idzie w górę przełyku i uderza do gardła, gdzie może podrażnić krtań. Ludzie z refluksem krtaniowo-gardłowym mogą mieć również cieknący nos, nadmiar śluzu w gardle, albo uczucie, że coś im utknęło w gardle, mimo że niczego tam tak naprawdę nie ma.


Alergia i astma

Jeśli chodzi o alergię, której czynnikiem mogą być pyłki roślin albo pleśń, powoduje ona swędzenie i zapalenie w nosie i w gardle, które tworzą stałą przestrzeń powietrzną. Takie swędzenie w gardle budzi stałą potrzebę oczyszczania go.

U ludzi z alergią albo z refluksem również pojawia się suchy, lepiący śluz, który prowadzi do powstawania zduszonego dźwięku, kiedy gardło jest czyste. Czasami astma może sprawić, że gardło będzie podrażnione i nadwrażliwe.

Inne przyczyny chrząkania

Chroniczne chrząkanie może pojawić się również, kiedy pojawia się dolegliwość znana pod nazwą nadczynnością strun głosowych – tarcie wzdłuż strun głosowych, spowodowane chęcią mówienia albo kaszlaniem, tworzy małe wrzody.

Czasami, nadmierne chrząkanie jest ubocznym skutkiem u ludzi biorących leki na nadciśnienie, znane jako inhibitory ACE. Wtedy trzeba je zmienić na inny lek.

Leczenie nadmiernego chrząkania

Leczenie tego problemu zależy od przyczyny. Istnieją leki przeciwko refluksowi gardłowo-krtaniowemu, przeciwko alergii, przeciwko astmie. Terapia głosu może pomóc przełamać cykl chronicznego chrząkania w nadczynności strun głosowych.

Jeśli więc zaobserwujesz u siebie, że stale próbujesz oczyścić gardło, a to nie pomaga, musisz iść do lekarza. Czasami ludzie nawet nie wiedzą, że to robią, choć większość jest tego świadoma. Ale czasami, to współmałżonek przyprowadza pacjenta do lekarza, ponieważ takie chrząkanie doprowadza go do szaleństwa, wyjaśnia Philippe Song.

Komentarze do: Chroniczni chrząkacze, jesteśmy z wami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz