Szukaj

Chrapanie może zabić, ale Polacy stronią od specjalistów

Podziel się
Komentarze0

Ponad jedna czwarta aktywnych zawodowo Polaków cierpi z powodu schorzeń laryngologicznych, jednak co trzecia osoba nie stosuje żadnych metod leczenia. Polacy najczęściej skarżą się na problemy z chrapaniem lub bardzo niebezpiecznym bezdechem nocnym (26,5 proc.), a także bólem zatok i głowy oraz uporczywym katarem (11,3 proc).


Najczęściej do lekarza zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy dolegliwości staną się szczególnie uciążliwe. To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego w maju przez PBS, na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED.

Wymienione powyżej objawy w znacznym stopniu obniżają komfort życia, a mimo to zaledwie jedna na sześć osób deklaruje szukanie pomocy u specjalisty. Podobny odsetek badanych (17,2 proc.) twierdzi, że wystarczy stosować domowe metody lub leki dostępne bez recepty. Wśród cierpiących z powodu chorób laryngologicznych, trzy osoby na dziesięć nie korzystają z pomocy lekarza i nie stosują żadnych innych sposobów radzenia sobie z tymi dolegliwościami.

Problemy laryngologiczne, takie jak chrapanie, uporczywy katar, bóle lub też nawracające zapalenie zatok, trudności z oddychaniem czy długotrwale zatkany nos potrafią być bardzo uciążliwe nie tylko dla samego pacjenta, lecz także dla jego najbliższych. Co więcej, nieleczone mogą prowadzić do poważnych chorób.

- Niegroźne z pozoru chrapanie jest często pierwszym objawem poważnej i coraz powszechniejszej choroby, jaką jest obturacyjny bezdech senny (OBS). Jak wynika z badań epidemiologicznych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, OBS może dotyczyć nawet 1 mln osób w Polsce. Zaburzenia oddychania podczas snu mogą być źródłem lub nasilać objawy już istniejących chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze czy płucne, choroba niedokrwienna i zaburzenia rytmu serca, ale także nietolerancja glukozy oraz cukrzyca. Połowa osób cierpiących z powodu bezdechu ma zaburzenia libido. Panowie uskarżają się na zaburzenia erekcji, a panie mają obniżony popęd seksualny. Senność i zmęczenie w ciągu dnia przekładają się na gorszą kondycję oraz poważne problemy z koncentracją. Szacuje się, że blisko 1/3 pacjentów przynajmniej raz w życiu zasnęła za kierownicą, a co drugi codziennie odczuwa senność w czasie prowadzenia samochodu. Z kolei badania kierowców samochodów ciężarowych przeprowadzone w USA wykazały, że kierowcom z OBS zdarza się to dziewięć razy częściej niż pozostałym użytkownikom dróg – mówi dr n. med. Krzysztof Byśkiniewicz, specjalista chorób płuc oraz chorób wewnętrznych z  Centrum Medycznego ENEL-MED.

Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty? - Podjęta odpowiednio wcześniej kuracja to krótszy okres utrzymywania się uciążliwych objawów oraz szybszy powrót do normalnego trybu życia. Ponadto, w wielu przypadkach samo leczenie farmakologiczne jest niewystarczające, a dostępne w aptekach środki bez recepty zaledwie zmniejszają dolegliwości nie eliminując stanu zapalnego ani przyczyny objawów. Tymczasem, nawet drobny zabieg operacyjny może na zawsze zlikwidować uciążliwy problem. Pacjenci najczęściej odczuwają po nim ulgę, są mile zaskoczeni, że mogą znowu oddychać przez nos i nie chrapią – twierdzi dr Krzysztof Cecherz, laryngolog wykonujący tego typu operacje w Centrum Medycznym ENEL-MED.


Blisko połowa badanych, u których występowały problemy laryngologiczne, byłaby skłonna zdecydować się na leczenie operacyjne przy założeniu, że dolegliwości zostaną raz na zawsze wyleczone. Natomiast co piąty badany stwierdził, że zdecydowanie nie poddałby się zabiegowi. - Nowoczesne metody leczenia umożliwiają małoinwazyjne i skuteczne rozwiązywanie nawracających chorób, np. zapalenia zatok, które jest najczęstszym problemem laryngologicznym – dodaje dr Cecherz.

W przypadku zapalenia zatok, najpowszechniej wykonywana jest endoskopowa operacja nosa i zatok (FESS), polegająca na odblokowaniu naturalnych ujść zatok do nosa przez usunięcie zmian chorobowych lub nieprawidłowości anatomicznych struktur nosa. Przeprowadzana jest ona wewnątrznosowo, bez konieczności dokonywania cięć skóry w obrębie twarzy. Użycie narzędzi tnących maksymalnie ogranicza ilość usuwanych tkanek, co tym samym minimalizuje uszkodzenia niezmienionej chorobowo błony śluzowej i skraca czas gojenia.


Dlaczego nie warto odkładać wizyty u laryngologa? W jaki sposób można skutecznie zaradzić uciążliwym problemom? – na pytania odpowiada dr Krzysztof Cecherz, laryngolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Jak wynika z badań, Polacy decydują się na wizytę u laryngologa, gdy problem staje się już naprawdę dokuczliwy. Z czego może wynikać taka postawa?

dr Krzysztof Cecherz: - Wielu z nas bardzo często bagatelizuje pierwsze objawy schorzeń laryngologicznych, co jest wynikiem obaw związanych z ewentualnym zabiegiem operacyjnym, jak również brakiem odpowiedniej wiedzy. Powszechny jest brak dostatecznej wiedzy pacjentów na temat małoinwazyjnych metod leczenia wielu chorób laryngologicznych, takich jak np.: przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa z polipami, skrzywienie przegrody nosa, przerost małżowin nosowych czy obturacyjny bezdech senny i współistniejące z nim chrapanie.

Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty w przypadku problemów laryngologicznych?

K.C.: - W nowoczesnej medycynie odpowiednio wczesna diagnostyka oraz idące za nią leczenie operacyjne metodami małoinwazyjnymi (tzw. „chirurgia jednego dnia”) pozwalają na pełne i skuteczne wyleczenie wspomnianych wcześniej chorób laryngologicznych.

Z jakimi konsekwencjami musi liczyć się pacjent, który późno zgłasza się do lekarza z problemami laryngologicznymi, dopiero gdy objawy są już bardzo uciążliwe?

K.C.: - Czas w każdej chorobie jest ważnym kryterium determinującym postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne. Z tego powodu odwlekanie wizyty u laryngologa może nieść za sobą nasilenie dolegliwości, a w konsekwencji spowodować poszerzenie zakresu ewentualnego zabiegu operacyjnego.

Czy współczesna medycyna oferuje osobom z problemami laryngologicznymi skuteczne metody leczenia? Które z nich poleca Pan swoim pacjentom?

K.C.: - Ostatnie kilkanaście lat to duży postęp w technikach operacyjnych w laryngologii. Dzisiejsze zabiegi, dzięki nowoczesnym narzędziom, stały się bardziej przyjazne, a co ważniejsze – w dużo większym stopniu oszczędzają operowane tkanki, dzięki czemu ból i dyskomfort związane z operacją są zminimalizowane. Co więcej, proces gojenia jest krótszy, a powrót do pełnej sprawności szybszy niż po zabiegach wykonanych technikami klasycznymi. Obecnie operacje laryngologiczne nazywamy zabiegami czynnościowymi lub funkcjonalnymi. Zaliczamy do nich Funkcjonalną Endoskopową Operację Zatok (FEOZ), której rozwinięciem jest Cewnikowanie Endoskopowe Zatok. Oba te zabiegi spełniają najwyższe standardy nowoczesnej laryngologii.

****
Badanie „Problemy laryngologiczne i ich leczenie” przeprowadzone przez PBS w ramach badania Omnibus, na reprezentatywnej próbie Polaków aktywnych zawodowo, w wieku 25-55 lat. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich CAPI w dniach 24-26.05.2013r.

Komentarze do: Chrapanie może zabić, ale Polacy stronią od specjalistów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz