Szukaj

Chorzy z rakiem mózgu - zdolni czy niezdolni do prowadzenia samochodu?

Podziel się
Komentarze0

Lekarze w Ontario są prawnie zobowiązani do zgłaszania pacjentów, których, ze względu na ich chorobę, uważają za niezdolnych do bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Jednak najnowsze badania, prowadzone przez Lawson Health Research Institute dowodzą, że lekarze pacjentów z rakiem mózgu nie są w stanie jednoznacznie ocenić ich kompetencji do jazdy samochodem.Według raportu dr Alex Louie, aż 76% lekarzy uważa, że wytyczne regulujące ten przepis są niejasne. Tylko trzy czwarte lekarzy, zapytanych o opinię, przyznało, że przygotowuje raporty dotyczące zdolności prowadzenia samochodu u pacjentów.

Mimo że na ogół robią to jedynie ze względu na obowiązujące prawo, prawie jedna czwarta respondentów nie potrafiła jasno określić, na czym ów przepis polega.

Po przeglądzie statystyk z okresu między styczniem a czerwcem 2009 roku, dr Louie zauważył, że 41% pacjentom zaleca się nie prowadzić samochodu, jednak jedynie 30% chorych zgłoszono Ministerstwu Transportu jako niezdolnych do jazdy.


Natomiast spośród pacjentów, którzy doświadczyli napadów drgawek chorobowych podczas podróży (co kwalifikuje do automatycznego odebrania prawa jazdy), tylko 68% poinformowało o tym swojego lekarza, a jedynie w 56% takich przypadków sytuacja została zgłoszona do ministerstwa.

Badania z innych krajów, włączające także inne schorzenia, takie jak choroby serca i cukrzycę, pokazują, że lekarze nie są właściwie przygotowani do oceny swoich pacjentów. Konieczne jest jasne określenie zakresu problemu i zapewnienie właściwego oraz efektywnego rozwiązania.

"Naszym nadrzędnym celem jest, aby Kanadyjczycy mieli świadomość, że jest to realny i ważny problem" - mówi dr Louie. "Potrzebujemy jasnych i dokładnych wytycznych, dotyczących przygotowywania raportów, a także szkoleń, które uświadomią lekarzom, że ich ocena ma na celu ochronę  pacjentów, a także zapewnienie bezpieczeństwa naszemu społeczeństwu”- podsumowuje.

Komentarze do: Chorzy z rakiem mózgu - zdolni czy niezdolni do prowadzenia samochodu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz