Szukaj

Ból pleców: pierwsze objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa?

Podziel się
Komentarze0

Wiele tysięcy ludzi cierpi na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Być może jesteś to nawet ty, a może któryś z twoich znajomych. Charakteryzująca się przede wszystkim bólami lędźwiowymi oraz bólami na poziomie pośladków, ta zapalna przewlekła choroba reumatyczna nie jest absolutnie chorobą rzadką.


Jednakże, bardzo często właśnie to sami pacjenci banalizują ten ból pleców, przyzwyczajając się po prostu do niego. Co opóźnia, niestety, diagnozę, a więc i właściwe leczenie.

Pascal Claudepierre, reumatolog z CHU Henri-Mondor w Créteil, we Francji, wyjaśnia nam powody, które powinny doprowadzić nas do umówienia wizyty u lekarza. Ból, który rozchodzi się na poziomie pleców od wielu tygodni, to znaczy na poziomie lędźwiowym oraz generalnie z tyłu, powinien przyciągać naszą uwagę, precyzuje lekarz. Ale, nasza reakcja powinna być dokładnie taka sama, kiedy doświadaczamy bólu w górze pośladków.

Bóle i zmęczenie

Inne symptomy, równie specyficzne i charakterysytyczne dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, powinny pozwolić lekarzowi na postawienie prawidłowej diagnozy. Jeśli pacjenci budzą się przez ten ból pleców w drugiej części nocy, jeśli odczuwają sztywność rano, po przebudzeniu, jeśli pacjenci czują się tak, jakby „zardzewieli”, jesteśmy wtedy prawie pewni, iż chodzi o zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, mówi doktor Pascal Claudepierre. Są to, w pewnym sensie, podstawowe objawy tej choroby, śmiało można powiedzieć, że są to „objawy objawów”, podkreśla specjalista.


Poza tymi bólami, inne oznaki powinny również nas zaalarmować. Bóle pięt są częste, wyjaśnia dalej doktor Pascal Claudepierre. Chroniczne choroby zapalne jelit, łuszczyca albo zapalenia oka, takie jak zapalenie błony naczyniowej oka, również powinny być starannie nadzorowane przez lekarza.

Mimo bardzo dobrze znanych objawów klinicznych zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa w rzeczywistości, zdarza się czasami, iż upłynie od sześciu do dziesięciu lat między pojawieniem się pierwszych objawów i postawieniem prawidłowej diagnozy.

Dodatkowo, pacjenci doświadczają również zmęczenia w ciągu dnia, mniejszego bądź większego. Bardzo łatwo zmęczenie to jest kładzione na karb braku snu oraz nocnych pobudek z powodu bólu, podczas gdy wynika ono w rzeczywistości z „charakteru zapalnego” tej choroby, wyjaśnia dalej francuski reumatolog.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa dotyka generalnie młodych pacjentów, a pierwsze objawy pojawiają się między 20 i 40 rokiem życia. Jak potwierdza to faktycznie Pascal Claudepierre, średni wiek to 25-26 lat, a więc tak naprawdę zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to choroba ludzi młodych.

Komentarze do: Ból pleców: pierwsze objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz