Szukaj

Bisfenol A: kolejne ostrzeżenie przed paragonami z kasy

Podziel się
Komentarze0

Paragony z kasy to drugie największe źródło ekspozycji na BPA (bisfenol A), tuż po jedzeniu, według raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Eksperci EFSA potwierdzają, że papier termiczny jest drugim źródłem ekspozycji na tę substancję zakłócającą gospodarkę hormonalną organizmu.Wiemy już, że BPA jest obecny w wielu opakowaniach produktów spożywczych. Najbardziej wrażliwe na tę substancję są kobiety ciężarne.

Eksperci EFSA piszą w raporcie: - Do tej pory nie było pewności co do ekspozycji na BPA poprzez papier termiczny. Musieliśmy zebrać dodatkowe dane, przede wszystkim na temat wchłaniania BPA przez skórę oraz zwyczajów manipulacji paragonami z kasy.


Zaplanowano także projekt ewaluacji ekspozycji na BPA poprzez rachunki, który ma trwać od 25 lipca do 15 września 2013.

Aby ograniczyć użycie tej substancji chemicznej, już w kwietniu tego roku do Komisji Europejskiej trafiła francuska propozycja całkowitego zakazu stosowania BPA w paragonach.

Ze względów bezpieczeństwa, od stycznia 2011 zakazano w Europie produkowania i stosowania butelek zawierających bisfenol A. We Francji zakaz ten obejmie wszystkie pojemniki na żywność od 2015.

Komentarze do: Bisfenol A: kolejne ostrzeżenie przed paragonami z kasy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz