Biegunka a odwodnienie
Chociaż może być ona bardzo niebezpieczna, zwykle trwa krótko i nie powoduje żadnych powikłań. Podczas biegunki często jednak zapominamy o uzupełnianiu płynów i niezbędnych dla życia elektrolitów, doprowadzając organizm do odwodnienia.
Z biegunką spotyka się każdy z nas. Niewiele osób wie jednak, że temu stanowi chorobowemu bardzo często towarzyszy odwodnienie. Pacjent traci bardzo dużo wody, ale także koniecznych dla życia elektrolitów. Tylko szybkie rozpoznanie, rozpoczęcie leczenia i nawadniania organizmu może uchronić nas przed groźnymi dla życia powikłaniami, takimi jak uszkodzenie nerek czy wstrząs.
Z biegunką mamy do czynienia zwykle, gdy zostanie zaburzona funkcja jelit i zwiększy się liczba naszych wypróżnień. Z medycznego punktu widzenia, o biegunce mówi się wtedy, jeśli nastąpią dwa lub trzy luźne wypróżnienia w ciągu doby. Największym zagrożeniem związanym z tą dolegliwością jest odwodnienie. Upał, ostre słońce czy wilgotne powietrze sprzyjają wzmożonej potliwości, a tym samym utracie wody z organizmu. Postępujące odwodnienie, powodujące znaczną utratę płynów i elektrolitów występuje zazwyczaj, gdy biegunka jest bardzo intensywna lub trwa dłużej niż jedną dobę. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.
Zobacz również:
Jak przy każdej biegunce, podstawą leczenia jest zapobieganie odwodnieniu. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z naszego stanu zdrowia i nie wiemy, w jaki sposób zauważyć czy naszemu organizmowi brakuje substancji nawadniających. Do podstawowych objawów odwodnienia zaliczamy przede wszystkim: pragnienie, suchość warg i języka, oddawanie moczu w małych ilościach o bardziej intensywnym kolorze, przyspieszenie oddechu i tętna, suchość skóry oraz zapadnięcie oczu.
Uzupełnianie wody i zapobieganie utraty elektrolitów stanowi klucz do uniknięcia odwodnienia. W sytuacji lekkiego i średniego odwodnienia zaleca się podawanie tzw. doustnych płynów nawadniających. W przypadku, gdy biegunka przebiega z ciężkim wstrząsem, pacjent jest nieprzytomny, występują uporczywe wymioty, a nawadnianie doustne nie przynosi rezultatów, należy zastosować odpowiednie dożylne nawadnianie w szpitalu. Osobie cierpiącej na biegunkę należy podać do picia duże ilości wody. Konieczne jest również dodatkowe przyjmowanie elektrolitów. W tej sytuacji, picie czystej wody powoduje bowiem rozcieńczenie osocza, co z kolei może prowadzić do groźnych powikłań, jak np. zaburzenia rytmu serca.
Autor: Justyna Dominiak
Źródło: „Biegunka i odwodnienie – objawy, leczenie, co powinniśmy zabrać w podróż” - Łukasz Dubielecki; „Biegunka podróżnych – przekleństwo urlopu…” - lek. Magdalena Przybylska.