Szukaj

Badania wykazują wyższość akupunktury nad placebo

Podziel się
Komentarze0

Raport opublikowany w Archives of Internal Medicine wskazuje na wysoką skuteczność akupunktury w zwalczaniu chronicznego bólu. Wnioski poparte zakrojonymi na szeroką skalę badaniami rzucają nowe światło na stosowanie tej znanej od wieków metody.Akupunktura, zabieg polegający na nakłuwaniu igłami ciała w odpowiednich punktach, uznawana jest powszechnie za jeden z lepszych sposobów na pozbycie się dotkliwego bólu. Przez lata narosło jednak wokół niej sporo kontrowersji.

Zespół uczonych, którym przewodził dr Andrew J. Vickers z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, przeprowadził badania na grupie 17 922 pacjentów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Szwecji. Osoby te cierpią na nawracające, dotkliwe bóle.

„Obserwacja reakcji pacjentów wykazała wyższość akupunktury nad innymi metodami walki z chronicznym bólem” – przyznają autorzy badania. I dodają: „Chociaż akupunkturę uważa się za coś więcej niż tylko placebo, jej skuteczność nie różni się zasadniczo od stosowania tzw. akupunktury pozornej”.


Podczas wykonywania akupunktury pozornej, lekarze posiłkowali się specjalnymi igłami, które zamiast wnikać w ciało pacjenta, chowały się podczas ucisku. U osób poddanych prawdziwej akupunkturze stwierdzono jednak tylko niewiele większą ulgę w odczuwaniu bólu.

Wskazuje to na istotną rolę efektu placebo w leczeniu chronicznych boleści.

„Wyniki badań przeprowadzonych na niemal 18 000 pacjentów nie pozostawiają jednak wątpliwości co do jednego: akupunktura, jako metoda zwalczaniu bólu, godna jest naszej uwagi” – podkreśla Vickers.

Kontrowersje wokół niekonwencjonalnych technik leczenia nie umilkną zapewne jeszcze długo. Skoro jednak akupunktura, nawet ta pozorna, skutecznie uśmierza ból, warto jej się poddać. Nie oglądając się na zdanie specjalistów.  

Komentarze do: Badania wykazują wyższość akupunktury nad placebo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz