Szukaj

Ayumu, czyli szympans o rekordowej pamięci

Podziel się
Komentarze0

Gwiazdę z Ayumu zrobiła wielokrotnie telewizja brytyjska. Jest to szympans wytresowany przez naukowców japońskich, który daje dowody tak niezwykłej pamięci wizualnej, że pobił nawet wszystkich mistrzów w tej dziedzinie.Tak, to nie żart: szympans ma nadzwyczajne zdolności, większe nawet od zdolności ludzi, którzy do tej pory jednak byli znani ze swojej niesamowitej pamięci.

Syn Ai, czyli szympansicy, która pracowała przez ponad trzydzieści lat z ekipą badawczą profesora Tetsuro Matsuzawa, w laboratorium primatologii na Uniwerstecie w Kioto.

Czyli Ayumu, samiec dziś jedenastoletni, który nawet urodził się  na tym uniwersytecie. Ayumu jest dziś uważany za największy umysł pośród zwierząt. Badacze japońscy obserwują jego osiągnięcia intelektualne już od dawna, proponując mu przeróżne testy.


Jedno z ćwiczeń, w którym dowodzi swojej niezwykłej pamięci, polega na zapamiętaniu w ciągu zaledwie pół sekundy  - tyle nam zajmuje dosłownie mrugnięcie okiem – serii liczb zapisanych na ekranie komputera, a na następnie na zlokalizowaniu tej samej liczby na ekranie drugiego komputera.

Seria ta jest umieszczona w innym miejscu. Szczęście nie ma tu nic do rzeczy, ponieważ prawdopodobieństwo dobrej przypadkowejodpowiedzi wynosi 1 do 362 000, jak możemy przeczytać w artykule opublikowanym w Daily Mail.

W 2008 roku, w wieku siedmiu lat, Ayumu zmierzył się w tej małej grze z mistrzem pamięci Benem Pridmore, który jest księgowym zdolnym do zapamiętania porządku kart do gry, całej talii, w ciągu 30 sekund.

W czasie ćwiczenia na zapamiętywanie liczb, małpa wykonała to zadanie trzy razy lepiej niż ten człowiek! Mogliśmy to zobaczyć w serii noszącej tytuł „Nadzwyczajne zwierzęta”, która była puszczana na kanale brytyjskim Channel Five.

Komentarze do: Ayumu, czyli szympans o rekordowej pamięci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz