Szukaj

Asymetria mózgowa podobna u ludzi i u wielkich małp

Podziel się
Komentarze0

W swoich pracach, opublikowanych w Plos One, badacze francuscy porównują strukturę mózgową dzisiejszych ludzi, praludzi oraz wielkich małp afrykańskich. Dzięki tym porównaniom, badaczom udało się odkryć asymetrie w mózgach tych ostatnich.Co ciekawe, asymetrie te są generalnie związane z kompetencjami poznawczymi albo manualnymi, a jak wcześniej uważano, asymetrie te miały być obecne jedynie u ludzi.

Posługując się najdokładniejszymi technikami obrazowania mózgowego, aby stworzyć wirtualne modele w 3D puszki mózgowej wielkich małp z Afryki, a także wielu gatunków kopalnych człekokształnych, badacze przystąpili do badań.

Naukowcy z francuskiego centrum badawczego CNRS oraz z narodowego muzemu historii naturalnej (Muséum national d’histoire naturelle) mogli w ten sposób przestudiować starannie strukturę mózgów tych różnych gatunków. I odkryli dzięki temu nowy wspólny punkt między człekokształtnymi a ludźmi.


Do tej pory znane jedynie u człowieka i tradycyjnie wiązane z wyższymi funkcjami mózgowymi, takimi jak mowa, poznanie oraz lateralizacja ręczna (praworęczność i leworęczność), te asymetryczne formy w regioniach czołowym i potylicznym mózgu, właśnie zostały stwierdzone u wielkich małp afrykańskich. I to mimo tego, że małpy te nie są znane z posiadania języka mówionego.

Według badaczy, wspólny przodek wielkich małp i człowieka był więc również wyposażony w tego rodzaju asymetrie, i a fortiori, tak samo różne linie ludzi prehistorycznych. A to powoduje, iż możemy poddawać w wątpliwość dotychczasową wiedzę na temat tych złożonych funkcji oraz ich związków ze słynnymi już asymetriami mózgowymi.

Komentarze do: Asymetria mózgowa podobna u ludzi i u wielkich małp

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz