Szukaj

Astma: obiecujący trop w leczeniu choroby

Podziel się
Komentarze2

Enzym znany ze swej roli w chorobie serca, może być obiecującym celem w terapii astmy, sugerują badacze z University of Iowa, w artykule opublikowanym w Science Translational Medicine. Odkryli oni, że enzym CaMKII jest powiązany ze szkodliwymi skutkami oksydacji w przewodzie oddechowym i wywołuje objawy astmatyczne.Astma dotyka miliardów ludzi na całym świecie. Mimo wszystkich prac badawczych, istniejące opcje terapeutyczne są ograniczone: terapia polega na podawaniu steroidów, które mogą być szkodliwe i mogą nawet zagrażać życiu pacjenta.

Dr Mark Anderson, współautor badania, mówi: - Istniejące leki nie działają dobrze. Astma to prawdziwa epidemia bez jasnej opcji terapeutycznej. My odkryliśmy, że zahamowanie CaMKII wydaje się skuteczną strategią antyoksydacyjną w leczeniu astmy alergicznej.


Isabella Grumbach, współautorka prac, dodaje: - Z wcześniejszych badań wiedzieliśmy, że CaMKII odgrywa rolę w oksydacji komórek mięśnia sercowego, co może prowadzić do zawału serca. Wysnuliśmy hipotezę, że ten sam enzym może też wpływać na oksydację w przewodzie oddechowym.

Najpierw zespół przetestował ten enzym w komórkach mięśni dróg oddechowych, ale efekt był żaden.

Następnie zablokowano enzym w nabłonku komórek dróg oddechowych u myszy. Okazało się, że gryzonie z zablokowanym enzymem nie miały skurczów mięśni i objawów astmy. Doświadczały także mniej stresu oksydacyjnego.

U myszy bez zablokowanego enzymu stwierdzono wysokie poziomy stresu oksydacyjnego, zwężenie dróg oddechowych i objawy astmy.

Dr Anderson mówi: - To nowe odkrycie i może przyczynić się do opracowania całkiem nowych terapii przeciwko astmie.

Komentarze do: Astma: obiecujący trop w leczeniu choroby (2)

Peggy_Brown
Peggy_Brown 20-10-2013 15:00

W końcu!

1

W końcu jakaś nadzieja na przerwanie faszerowania się sterydami... Może uda mi się uniknąć tych wszystkich negatywnych skutków sterydów :/... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Marcelka
Marcelka 08-10-2013 14:30

Astma

1

Mam nadzieję, że szybko coś wymyślą! Mam już dosyć tych sterydów.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze