Szukaj

Asparagina istotna dla rozwoju mózgu

Podziel się
Komentarze0

Asparagina znajdująca się w produktach spożywczych, takich jak mięso, jaja i produkty mleczne dotychczas uznawana była za nieistotną, ponieważ jest również naturalnie wytwarzana przez organizm. Jak jednak zauważyli naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu, aminokwas ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu.

W przeciwieństwie do innych organów ciała, dla mózgu aminokwas ten jest niezbędny. Nie jest on jednak dobrze w te obszary transportowany.

Co doprowadziło do odkrycia?

W kwietniu 2009 roku rodzina Quebec doświadczyła najgorszej z możliwych tragedii dla rodziców. Ich kilkumiesięczny syn zmarł na rzadką chorobę genetyczną, której efektem było małogłowie, niepełnosprawność intelektualna i atrofia mózgu. Był to już trzeci przypadek tej choroby w rodzinie. Tragedia ta doprowadziła dr Michaud do okrycia nieprawidłowości genetycznych odpowiedzialnych za zaburzenia rozwojowe. Jak się okazało enzym asparaginy u osób niepełnosprawnych nie jest produkowany w wystarczającej ilości, co uniemożliwia żywotnośc komórek.

Potencjalne leczenie

Aktualnie posiadana wiedza na temat mutacji genu może być wykorzystana do opracowania skutecznych metod leczenia. Jak twierdzi doktor, wyniki badań nie tylko otwierają drzwi do lepszego rozumienia choroby, ale również dają cenne informacje na temat molekularnych mechanizmów zaangażowanych w rozwój mózgu.

Jedną z metod może być podawanie dodatku asparaginowego niemowlęciu, w celu zapewnienia jego odpowiedniej ilości w mózgu.
Komentarze do: Asparagina istotna dla rozwoju mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz