Szukaj

Ananas - naturalna pomoc przy leczeniu nowotworów

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania pokazują, że enzymy zawarte w ananasie mogą skutecznie pomagać w walce z nowotworami, a także zmniejszać ryzyko ich występowania.

Bromelaina

Bromelaina to aktywny enzym, trawiący białko, który jest wchłaniany niemal w całości przez ludzki organizm. Chociaż jej właściwości lecznicze docenia się od 1975 roku, to dopiero najnowsze badania ujawniły jej niewykorzystany potencjał przy walce z rakiem.

Jeżeli u pacjenta występuje przewlekły stan zapalny, to uważa się, że wzrasta wtedy ryzyko nowotworowe, a już istniejące komórki rakowe mogą łatwiej się rozmnażać i rozprzestrzeniać. Pomocna może być właśnie bromelaina, która ma silne działanie przeciwzapalne, a tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania i utrudnia dalszy wzrost chorych komórek.

Jednak niwelowanie stanów zapalnych to nie jedyna zaleta tego enzymu. W czasopiśmie Plenta Medica opublikowano wyniki testów przeprowadzonych na szczurach, które dowiodły, że może on być skuteczniejszy i przede wszystkim zdrowszy dla organizmu niż środki stosowane przy chemiotarapii. Bromelainę porównano z lekiem chemo 5-FU, który jest stosowany w leczeniu nowotworowym już 40 lat i okazało się, że podczas gdy masowo niszczy on komórki nowotworowe, uszkodzeniu ulegają także niektóre niedotknięte chorobą, co niejednokrotnie powoduje przykre skutki uboczne. Tymczasem enzym pochodzący z ananasa, wykazał zdolność skutecznego eliminowania komórek rakowych bez negatywnego wpływu na te zdrowe.

Niewykorzystany potencjał

Prowadzenia dalszych badań nad skutecznością tego enzymu i wprowadzenie go do powszechnego stosowania w leczeniu nowotworów utrudnia fakt, że bromelaina, jako enzym naturany, nie może zostać opatentowana przez żadną firmę farmaceutyczną. Te z kolei w przypadku braku możliwości uzyskania takiego prawa do wyłączności, nie zajmą się raczej dalszymi badaniami, ponieważ nie byłoby to zbyt dochodowe przedsięwzięcie.

Dobrą wiadomością jest jednak, że nawet jeśli nie znajdziemy bromelainy na aptecznych półkach, to można wprowadzić ją do diety w sposób naturalny, jedząc ananasy. Oczywiście nie może być to zamiennik właściwego leczenia, zalecanego przez lekarzy, ale jak potwierdzają opisane powyżej badania, skutecznie wspomaga zarówno walkę z chorobą jak i jej zapobieganie.

Opracowała: Natalia Kocoń

Komentarze do: Ananas - naturalna pomoc przy leczeniu nowotworów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz