Szukaj

Alzheimer: można opóźnić pojawienie się pierwszych symptomów

Podziel się
Komentarze0

Dzięki ćwiczeniom mającym na celu ćwiczenie pamięci, osoby podatne na rozwinięcie się choroby Alzheimera mogą od tej pory spodziewać się opóźnienia pojawienia się pierwszych objawów tej neurodegeneracyjnej choroby. Nadzieje te są dozwolone dzięki plastyczności mózgu ludzkiego, podsumowała ekipa badawcza w neuropsychologii z Uniwersytetu w Montrealu, w Kanadzie, powiązana z Uniwersyteckim Instytutem Geriatrii (IUGM), również w Montrealu.Według głównej autorki badania oraz dyrektorki badań na Uniwersyteckim Instytucie Geriatrii, pani neuropsycholog Sylvie Belleville, badacze od dawna uważali, że mózg traci swoje zdolności plastyczne – albo reorganizacyjne – wraz z wiekiem. Ale, przeprowadzone przez nią badania kliczne udowadniają zupełne przeciwieństwo tego twierdzenia.

Zespół badawczy przetestował więc 30 osób, z których połowa cierpiała z powodu lekkich zaburzeń poznawczych, w programie treningu kognitywnego pamięci. A rezultaty, opublikowane niedawno w wersji online przeglądu naukowego Brain: A journal of neurology, były rozstrzygające.


Jest możliwe uruchomienie przez mózg procesów rekompensujących, które są widoczne w badaniu obrazowania funkcjonalnego, wyjaśniła Sylvie Belleville. Jej zdaniem bowiem, program dziesięciogodzinny udowodnił, iż może zwiększać w sposób znaczący funkcjonowanie pamięci.

Pozwala on także na „rekrutowanie” tych regionów mózgowych, które pozostały nietknięte, u osób cierpiących na chorobę Alzheimera.

Jest jednakże niemożliwe, na tym stadium badań, sprecyzowanie o ile czasu objawy choroby Alzheimera mogą zostać opóźnione, precyzuje pani neuropsycholog.

Ale jej zdaniem, chodzi tutaj o istotne odkrycie, ponieważ otwiera ono perspektywy na niezwykłe badania związane z plastycznością mózgu.

Poza prostymi ćwiczeniami, takimi jak wyobrażenia myślowe, środki farmakologiczne również mogą zostać zastosowane, jeśli chcemy odsunąć w czasie pojawienie się choroby neurodegeneracyjnej, ciągle dzięki zdolności plastycznej mózgu ludzkiego. Nie oznacza to jednakże, że wszystkie programy, jakie są dostępne, mogą mieć takie samo działanie,
uprzedza pani Sylvie Belleville.

Według Towarzystwa Choroby Alzheimera w Quebeku, blisko 120 000 obywateli Quebeku było dotkniętych tą chorobą w 2009 roku.

Komentarze do: Alzheimer: można opóźnić pojawienie się pierwszych symptomów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz