Szukaj

Altruizm i skrzyżowanie skroniowo-ciemieniowe

Podziel się
Komentarze0

Jedni ludzie są wielkoduszni – inni nie za bardzo. Dlaczego tak się dzieje? Nowe badania prowadzone w Szwajcarii sugerują, że odpowiedź na to pytanie może znajdować się w neuroanatomii. Okazuje się, że mózgi altruistycznych typów mają więcej istoty szarej w regionie znanym jako skrzyżowanie skroniowo-ciemieniowe.Są to pierwsze badania pokazujące oczywiste powiązanie pomiędzy strukturą mózgową a altruizmem – zgodnie z pisemnym oświadczeniem opublikowanym na Uniwersytecie w Zurychu.

Dla celów swoich badań, naukowcy - prowadzeni przez dr Ernsta Fehra, dyrektora na uniwersyteckim departamencie ekonomii – zapytali 30 dorosłych, czy podzieliliby się pieniędzmi z nieznaną im osobą.

Czego się dowiedzieli? Podczas gdy niektórzy uczestnicy zachowywali się altruistycznie, reszta była niechętna do podzielenia się pieniędzmi z nieznajomym. 
 
Badania MRI pokazały kluczowe różnice pomiędzy mózgami uczestników, którzy byli altruistami, a tymi zachowującymi się egoistycznie.


,,Ludzie, którzy byli bardziej altruistyczni, mieli również więcej istoty szarej przy skrzyżowaniu pomiędzy ciemieniowymi i skroniowymi płatami” – mówi w oświadczeniu naukowiec dr Yosuke Morishima.

 O skrzyżowaniu skroniowo-ciemieniowym wiadomo, że jest związane z podejmowaniem decyzji. Zakłócenia w tym regionie mogą wpływać na zdolność podejmowania moralnych decyzji.

Czy te prowokacyjne wnioski sugerują, że altruizm bądź egoizm są "umocowane" w mózgu?

Niekoniecznie.

,,Nie powinniśmy teraz dochodzić do wniosku, że o altruistycznym zachowaniu świadczą pojedyncze czynniki biologiczne” – mówi Fehr.  Jak dodał, rolę odgrywają również społeczne procesy.

Wnioski te stawiają kolejne pytania. Czy ludzie wychowywani tak, by byli altruistami, mogą aktywować u siebie pewne rejony mózgu? Jakie rodzaje społecznych procesów na myśli miał Ernst?

,,To może być bardzo podobne do tego, co rodzice ciągle robią, zwracając uwagę dzieciom, że powinny dzielić się rzeczami z innymi dziećmi, albo że powinny brać pod uwagę zdanie innych dzieci, gdy podejmują decyzje” – napisał w e-mailu do The Huffington Post.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Neuron.

Komentarze do: Altruizm i skrzyżowanie skroniowo-ciemieniowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz