Szukaj

Alternatywa dla pacjentów z nowotworem neuroendokrynnym

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Centrum Nowotworów Moffitt ujawnili wyniki badań nad innowacyjnym odpowiednikiem somatostatyny, znanym pod nazwą pasireotyd (SOM230). Jego producentem jest firma Novartis Pharma AG. Obiecujące wydają się rezultaty drugiej fazy badań klinicznych na pacjentach z zaawansowanymi rodzajami nowotworów neuroendokrynnych (NET), którzy nie reagowali już na terapię oktreotydami LAR.Wyniki badań opublikowane zostały w najnowszym numerze Endocrine-Related Cancer, wydawanym przez amerykańskie Towarzystwo Endokrynologii.

Nowotwory neuroendokrynne często przebiegają bezobjawowo. Kiedy pacjent dowiaduję się, że jest chory – rak ma już kilkanaście przerzutów, zwykle na wątrobie. Wyleczyć go może operacja, jednak dla pacjentów z zaawansowanym rakiem potrzebne jest dalsze leczenie.

- Obecnie, w ich leczeniu, stosuje się oktreotyd i lanreotyd, które naśladują naturalną somatostatynę. Niestety wielu pacjentów nie reaguje na taką terapię, przez co malają ich szanse na wyzdrowienie – tłumaczy dr medycyny Larry K.Kvols z Moffitt.


Innowacyjny pasireotyd wiąże od czterech do pięciu znanych medycynie podtypów receptorów somatostatyny. Dlatego jest w stanie tłumić objawy choroby u pacjentów, których organizm nie reaguje na dotychczasową terapię.

Badania kliniczne pasireotydu zostały przeprowadzone na 89 pacjentach przez kilka instytuów w Stanach i Europie. 44 przypadków oceniono pod względem efektywności, a 45 – tolerancji na terapię.

Pasireotyd zapanował nad objawami choroby. Obserwacja rekacji nowotworu u 23 pacjentów wykazała, że stan 13 z nich był stabilny, a w 10 przypadkach choroba dalej się rozwijała. Lek był „efektywny i dobrze tolerowany przez organizm”.

Objawy niepożądane były umiarkowane i występowały głównie w obrębie przewodu pokarmowego.

Badanie jest częściowo finansowane przez Novaratis Pharmaceuticals. W fazie trzeciej naukowcy przetestują pasireotyd i oktreotyd na pacjentach NET, których objawy choroby nie są wystaczająco kontrolowane.red. Aleksandra Lasota-Barańska


Komentarze do: Alternatywa dla pacjentów z nowotworem neuroendokrynnym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz