Szukaj

Alkoholizm nie tak straszny dla wątroby, jak go malują?

Podziel się
Komentarze0

Według badaczy z Nowego Jorku, ludzie mający wątrobę uszkodzoną poprzez nadmierne spożywanie alkoholu, niekoniecznie muszą martwić się o to, że zachorują na raka wątroby.Jak doskonale wiadomo, alkoholizm może prowadzić do marskości wątroby oraz do pojawiania się na jej powierzchni blizn. Ludzie z takimi przypadłościami są bardziej zagrożeni zachorowaniem na raka wątroby, jednakże najnowsze badania doszły do dosyć sprzecznych wniosków.

Spośród 8.500 dorosłych Duńczyków, którzy mieli uszkodzoną wątrobę z powodu alkoholizmu, jednie 1 procent z nich w ciągu jednego roku zachorował na nowotwór. Oznacza to, że marskość wątroby nie musi od razu prowadzić do raka.


W Stanach Zjednoczonych, badanie USG jamy brzusznej jest bardzo drogie, jednakże testy, które były stosowane u duńskich dorosłych, mogą kosztować jeszcze więcej.

Plusem takiej operacji może być jednak jej skuteczność, która pozwala jednoznacznie ocenić, czy chory ma raka, czy nie. Dzięki temu, po takiej operacji niepotrzebne są kolejne badania, które często mogą być bardzo poważne i inwazyjne.

Zdania na ten temat są jednak mocno podzielone wśród ekspertów.

Wielu uważa, że alkoholizm w znacznym stopniu powoduje raka wątroby, dlatego potrzebne są rutynowe badania chorych w kierunku marskości wątroby.

Jednakże ostatnie statystyki dają bardzo do myślenia. Jedynie u 1,5 procent wszystkich chorych na marskość wątroby, alkoholizm jest powodem tejże dolegliwości.

Komentarze do: Alkoholizm nie tak straszny dla wątroby, jak go malują?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz