Szukaj

Alkohol otwiera nowe znajomości u młodzieży

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania sugerują, że uczniowie gimnazjów i szkół średnich, którzy piją alkohol często są tymi, którzy wygrywają konkursy popularności. Poprzednie badania wykazały, że grupy znajomych mogą wpływać na wybór odnośnie spożywania alkoholu, jednak nie uwzględniały one możliwych korzyści społecznych płynących z picia.

Peter Delany, dyrektor Substance Abuse and Mental Health Services Administration's (SAMHSA) Center for Behavioral Health Statistics and Quality w Rockville, twierdzi, iż: „Nie było wiele danych potwierdzaja, że picie wśród młodzieży bezpośrednio prowadzi do wzrostu popularności i większej liczby znajomych.” Dodaje przy tym, że: „Faktem jest, że picie nieletnich jest związane z długą listą negatywnych konsekwencji zdrowotnych i behawioralnych, w tym ze śmiercią tysięcy młodych ludzi każdego roku.”
Zespół badawczy z SAMHSA przeanalizował dane z badania krajowego wśród uczniów z 132 szkół, które odbyło się w 1994 roku. Ankieta zawierała szereg pytań dotyczących picia, liczby znajomych, życia domowego i innych czynników.

Nastolatki, którzy od czasu do czasu piją i upijają się mieli wyższą "łączność społeczną" od ich wstrzymujących się od alkoholu rówieśników. Szczególnie dotyczyło to białych uczniów. Upijanie się wydaje się być ważniejsze dla popularności niż w ogóle samo picie. Dzieciaki, którzy piją mają średnio o pół znajomego więcej, zaś ci, którzy upijają się mają o jednego znajomego więcej od niepijących.

Delany dodaje, że: „Istnieje wiele zdrowych zachowań, zarówno sportowych jak i naukowych, które zwiększają popularność nastolatków wśród rówieśników.” Dla przykładu, dwóch z autorów badania we wcześniejszym artykule, opublikowanym w Journal of Public Health, odkryło, że gry sportowe prowadzą do większej liczby znajomych wśród białych chłopców z nadwagą.


„Rodzina, rówieśnicy, szkoła i sąsiedztwo, wszystko to może mieć wpływ na to czy nastolatek pije i może pośrednio wpływać na to ile popularności zyska dzięki piciu.” - uważa Delany. „Wiemy, że wpływ rodziców może pomóc młodzieży oprzeć się piciu i innym używkom. Ostatnie doniesienia SAMHSA wykazały, że nastolatki są pod silnym wpływem postaw rodziców, co do używek.”
Joseph P. Allen uważa, że: „Nastolatki potrzebują pomocy dorosłych, aby rozwijać zdrowe relacje z alkoholem i mieć pozytywne wartości społeczne.” Allen bada rozwój społeczny młodzieży na University of Virginia in Charlottesville. Nie był częścią nowego badania.

„Dorośli często unikają nastolatków jak ognia, ale są zaskoczeni, kiedy pozostawieni samym sobie, rozwijają wartości, które nie są dla nich wygodne.” - dodaje Allen. „Jeżeli nie będziemy współpracować z nastolatkami - poprzez zwiększenie ich zaangażowania w wolontariat, zachęcenie ich do uczestnictwa w działaniach społecznych i po prostu rozmowę z nimi - to nie możemy się dziwić, że ich wartości w dużej mierze są tymi, które pojawiają się w Internecie i w popularnych mediach.”

Naukowcy zauważają, że związek pomiędzy piciem i liczbą przyjaciół to nie tylko problem nieletnich. Allen dodaje, że: „Jednym z najtrudniejszych problemów związanych z piciem alkoholu przez nastolatki jest to, że spożywanie alkoholu wiąże się z większym zaangażowaniem społecznym i prawdopodobnie popularnością, nawet w dorosłym życiu. Powinniśmy dawać nastolatkom odczuć, że zbliżają się do dorosłego świata, który nie krąży tylko wokół alkoholu.”

Autor: Marcin Wądołowski

Komentarze do: Alkohol otwiera nowe znajomości u młodzieży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz