Szukaj

Alkohol i zapalenie wątroby

Podziel się
Komentarze0

Jak stwierdzają najnowsze badania, u ludzi z NAFLD (non-alcoholic fatty liver disease, niealkoholowe otłuszczenie wątroby) obserwuje się mniejsze zapalenie, jeżeli spożywają oni małe ilości alkoholu.Niealkoholowe otłuszczenie wątroby to powszechna choroba wątroby, chyba najpowszechniejsza - dotycząca tego organu - w zachodnim świecie. Jak się okazuje, ma ona dotykać powyżej 30% populacji amerykańskiej.

NAFLD często jest wiązana z otyłością, a także z innymi parametrami tak zwanego syndromu metabolicznego. A syndrom metaboliczny z kolei jest postrzegany jako potężny czynnik ryzyka pojawienia się chorób sercowo – naczyniowych.

A teraz, naukowcy, którzy przeprowadzili staranne badania nad ludźmi dotkniętymi niealkoholowym otłuszczeniem wątroby, wykazali, że umiarkowana konsumpcja alkoholu – przeciętnie powyżej 20 g alkoholu dziennie, i na pewno nie binge drinking – jest powiązana z mniejszymi zapaleniami wątroby (steatohepatitis).


Jest to bardzo ważna wiadomość, ponieważ zapalenie wątroby jest bardzo dobrze znane z tego, iż w sposób znaczący podnosi ryzyko rozwoju choroby wątroby w kierunku marskości.

Biorąc pod uwagę to, że niealkoholowe otłuszczenie wątroby oraz inne choroby związane z syndromem metabolicznym są tak powszechne, a także są poważymi czynnikami ryzyka zachorowania na choroby serca oraz układu krążenia, rezultaty zaprezentowanego badania są bardzo ważne.

Naukowcy bowiem pokazują, że umiarkowane picie alkoholu jest związane z mniejszym – a nie z WIĘKSZYM – zapaleniem wątroby. Co więcej, nawet pośród ludzi dotkniętych niealkoholowym otłuszczeniem wątroby, choroby serca i układu krążenia są o wiele częstszą przyczyną zgonu niż choroby wątroby.

Autorzy badania podsumowują: powinny być przeprowadzone inne badania, które potwierdzą bądź zaprzeczą uzyskanym tutaj rezultatom. Jeżeli te wyniki się potwierdzą, ludziom z NAFLD powinno się doradzać, żeby nie unikali alkoholu AŻ tak zdecydowanie. Albowiem, pacjentom z niealkoholowym otłuszczeniem wątroby często odradza się picie jakichkolwiek ilości alkoholu, być może nawet na ich niekorzyść.

Komentarze do: Alkohol i zapalenie wątroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz