Szukaj

Alkohol, główna przyczyna zgonów

Podziel się
Komentarze0

Spożywanie alkoholu nie zawsze i nie wszędzie jest synonimem świętowania, dobrej zabawy i miłego spędzania czasu w gronie przyjaciół. Nie mniej niż 2 500 000 zgonów na całym świecie jest związanych z alkoholem, który jest czynnikiem prowokującym śmierć jednego na pięciu mężczyzn w Rosji.Każdego roku na całym świecie nadmierne spożycie alkoholu powoduje śmierć 2,5 miliona osób! Czyli trzy razy więcej niż choroba taka jak malaria!

Wypadki, nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, marskość... przyczyny zgonów związanych z alkoholem są liczne. W swoim raporcie opublikowanym ostatnio, Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm.

Na skalę światową, politycy powinni zaangażować się maksymalnie, jeśli chcemy ratować życie ludzkie oraz ograniczyć negatywny wpływ na zdrowie populacji nadmiernego picia alkoholu,
wyjaśniają przestawiciele Światowej Organizacji zdrowia w raporcie na temat światowej sytuacji związanej z alkoholem i zdrowiem.

Eksperci dorzucają także, że szkodliwe używanie alkoholu – inaczej mówiąc, spożycie nadmierne, mogące mieć konsekwencje zdrowotne i społeczne – dotyka coraz częściej młode pokolenia oraz ludzi pijących w krajach rozwijających się.


Sytuacja krytyczna w Rosji

Niektóre liczby w rzeczywistości wywołują dreszcze: ciągle na poziomie światowym, 6,2% zgonów mężczyzn jest związanych z alkoholem, w porównaniu do 1,1% zgonów kobiet. Alkohol jest także odpowiedzialny za śmierć 310 000 młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat każdego roku. A to oznacza aż 9% całkowitej śmiertelności w tej grupie wiekowej!

W Rosji z kolei oraz w krajach sąsiadujących z tym krajem, stwierdza się, iż jeden mężczyzna na pięciu umiera z różnych przyczyn związanych z alkoholem.

Jak podkreśla to Ala Alwan, wicedyrektor generalny ds. chorób niezakaźnych oraz zdrowia mentalnego Światowej Organizacji Zdrowia, od 1999 roku, przynajmniej 34 kraje przyjęły politykę organiczania szkodliwego użycia alkoholu.

Restrykcje dotyczące handlu napojami alkoholowymi oraz restrykcje dotyczące prowadzenia samochodu po alkoholu, są coraz liczniejsze w wielu krajach, ale nie pojawia się żadna jasna tendencja dotycząca środków prewencji, mówi Ala Alwan.

Podsumowując, Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla jednak niektóre elementy pozytywne: mimo bardzo szerokiej konsumpcji w całym świecie, większość ludzi po prostu nie pije, piszą autorzy raportu. Połowa mężczyn oraz dwie trzecie kobiet nie spożywało alkoholu w 2005 roku, jak stwierdzają autorzy raportu na podstawie przeprowadzonych badań...

Komentarze do: Alkohol, główna przyczyna zgonów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz