Szukaj

Akupunktura leczy suchość w jamie ustnej u pacjentów z rakiem

Podziel się
Komentarze0

Dawna terapia może być skuteczna i uśmierzyć powszechny skutek uboczny terapii antynowotworowej, jak donosi niewielkie badanie. Akupunktura była w stanie zredukować suchość w ustach u ludzi, którzy przechodzili radioterapię mającą uratować ich życie zagrożone rakiem głowy i szyi, jak donoszą badacze z uniwersytetu University of Texas (University of Texas MD Anderson Cancer Center) oraz Fudan University Shanghai Cancer Center.


Suchość w ustach, znana jako kserostomia, zdarza się, kiedy w ustach nie ma wystarczającej ilości śliny. Znacząco to wpływa na jakość życia, ponieważ suchość w ustach, mimo że brzmi łagodnie, bardzo wpływa na jakość snu, na jedzenie oraz na mówienie, wyjaśnia jeden z badaczy, doktor Lorenzo Cohen, dyrektor MD Anderson’s Integrative Medicine Program.

Bez śliny, może się ponieść ilość mikrobów, może dojść do infekcji kości, a także do nieodwracalnych deficytów składników odżywczych.

Badacze przebadali 86 ludzi z rakiem jamy gardłowo-nosowej, którzy przechodzili radioterapię. Czterdziestu pacjentów zostało również poddanych akupunkturze trzy razy w tygodniu, podczas gdy cały czas byli leczeni radioterapią przez siedem tygodni. Czterdziestu sześciu pozostałych pacjentów było leczonych standardowo.


Badacze obserwowali swoich pacjentów i ich ślinę, posługując się kwestionariuszem Xerostomia Questionnaire – wynik poniżej 30 oznaczał, że suchość w ustach była lekka albo całkowicie przeszła.

Miesiąc po tym jak wszyscy uczestnicy badania skończyli swoje terapie, badacze odkryli, że 54,3% z ludzi, którzy mieli seanse akupunktury, mieli wynik Xerostomia Questionnaire powyżej 30, podczas gdy 86,1% ludzi bez akupunktury miało wynik powyżej 30.

Następnie, po sześciu miesiącach trwania badania, naukowcy odkryli, że jedynie 24,1% ludzi którzy mieli seanse akupunktury, mieli wynik Xerostomia Questionnaire powyżej 30, podczas gdy jedynie 63,6% ludzi bez akupunktury miało wynik powyżej 30.

Badacze mówią, iż konieczne są kolejne badania, które pozwolą stwierdzić, dlaczego właściwie akupunktura ma tak korzystne działanie. W 2009 roku, badacze z MD Anderson’s Integrative Medicine Program odkryli również, że akupunktura dwa razy w tygodniu uśmierzała suchość w ustach u pacjetnów z rakiem leczonych radioterapią.

Wcześniej, badania wykazały, że akupunktura może pomóc uśmierzać ludziom doświadczających chronicznego bólu pleców. WebMD donosiła w 2009 roku, że akupunktura, według badania, była nawet bardziej skuteczna niż fizykoterapia i leki w uśmierzaniu tego rodzaju bólu.

Akunpunkturę stosuje się również w łagodzeniu bólu karku oraz stawów, tak samo jak i bólu głowy, jak podaje narodowe amerykańskie centrum medycyny alternatywnej National Center for Complementary and Alternative Medicine.

Komentarze do: Akupunktura leczy suchość w jamie ustnej u pacjentów z rakiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz