Szukaj

Aktywność fizyczna inwestycją w zdrowie seniora

Podziel się
Komentarze0

Korzyści fizyczne i intelektualne oraz poprawa jakości życia - oto zalety treningu fizycznego, jakich mogą doświadczyć seniorzy już po trzech miesiącach regularnych ćwiczeń, twierdzi doktor Ludwik Bherer z Uniwersyteckiego Instytut Geriatrii w Montrealu.Biologiczny proces starzenia prowadzi do obniżenia czynności organizmu i utraty równowagi wewnętrznej, co zwiększa podatność na stres i ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych, takich jak upadki, hospitalizacja czy zaburzenia poznawcze.

7% seniorów w wieku 65-74 lat jest klasyfikowanych jako osoby o wątłym zdrowiu, natomiast dla przedziałów wiekowych 75-84 lat oraz powyżej 85 roku życia wartości te wynoszą odpowiednio 18% i 37%.

Naukowcy podkreślają, że sport to sprawdzona inwestycja w zdrowie. Swoje wnioski opierają na wynikach badania, do którego zaangażowano 83 seniorów w wieku 61-89 lat, o różnym stanie zdrowia.

43 z nich uczestniczyło regularnie, trzy razy w tygodniu przez okres 3 miesięcy, w zajęciach wychowania fizycznego, podczas gdy pozostałych 40 badanych nie brało aktywnego udziału w ćwiczeniach.


Tuż przed rozpoczęciem i bezpośrednio po zakończeniu eksperymentu oceniono kondycję fizyczną, sprawność intelektualną oraz ogólną jakość życia wszystkich pacjentów.

Po upływie 3 miesięcy, w grupie osób uczestniczącej w ćwiczeniach odnotowano znaczącą poprawę sprawności ruchowej, funkcji umysłowych oraz ogólnej jakości życia.

„Dzięki zaangażowaniu specjalistów z Uniwersyteckiego Instytutu Geriatrii z Montrealu (IUGM), osoby starsze po raz pierwszy mogły uczestniczyć w specjalnych zajęciach wychowania fizycznego dla seniorów, oczywiście pod czujnym okiem lekarzy. Badania wykazały, że ruch wywiera zbawienny wpływ na jakość życia osób starszych, nawet tych o wątłym zdrowiu. Najlepszą bronią w walce z procesem starzenia jest wysiłek fizyczny - poprawia nie tylko sprawność ruchową, wydolność i wytrzymałość, ale również zdolności intelektualne, w tym pamięć oraz szybkość przetwarzania informacji,” podsumowuje Bherer.

"Obecnie pracujemy nad udoskonaleniem naszego programu ćwiczeń. Wierzymy, że przy pomocy centrum promocji zdrowia dla osób starszych, które powstało w inicjatywy IUGM, będziemy mogli dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Jesteśmy przekonani, że umożliwimy w ten sposób seniorom zdrowsze życie i sprawniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie,” dodaje naukowiec.Komentarze do: Aktywność fizyczna inwestycją w zdrowie seniora

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz