Szukaj

Aby czytać, nasz mózg koordynuje aktywność wielu regionów

Podziel się
Komentarze0

Po raz pierwszy, badaczom udało się zmierzyć jednocześnie aktywność elektryczną kilku regionów mózgu, które biorą udział w czytaniu. W ten sposób udało się zaobserwować kto z kim współpracuje, w którym momencie dokładnie, a więc w jaki sposób organizuje się dialog w mózgu. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu nowych terapii w dziedzinie spadku poznawczego, na przykład w padaczce.Przeczytać zdanie...

Wydaje się to prostym zadaniem, ale tak naprawdę mobilizuje ono wiele neuronów w częściach mózgu oddalonych jedna od drugiej. W jaki sposób więc zapoczątkować równocześnie aktywność tych różnych neuronów, aby rozszyfroać słowa, nadać im sens i zrozumieć zdanie?

Nad tym pytaniem pochyliła się ekipa naukowców z francuskiego instytutu INSERM, którą kierował doktor Jean-Philippe Lachaux z centrum badawczego Unité Inserm 1028, Centre de recherche en Neurosciences. Badania te ukazały się w przeglądzie naukowym The Journal of Neuroscience.

Aby przeczytać i zrozumieć zdania takie jak tutaj, do pracy musi się zabrać wiele regionów naszego mózgu, aby rozpoznać sens każdego słowa, powiązać z nimi ich postać dźwiękową, a także progresywnie budować sens zdania. Każdy region zajmuje się poszczególnym aspektem procesu czytania, ale żaden z nich nie pracuje sam.

Pracę tę wykonuje wiele regionów dzięki intensywnym interakcjom pozwalającym każdej strefie mózgowej wymieniać się informacjami z innymi na długi dystans. Tak jak to często ma to miejsce w mózgu, całość to coś o wiele więcej niż tylko suma wszystkich części.


Aktywność gamma w mózgu

Jednakże, w dalszym ciągu naukowcy nie do końca rozumieli wszystkie kryjące się za tym mechanizmy: czyli postać, jaką przybiera ta aktywność międzyneuronalna na dłuższą metę. Bez tych podstawowych danych, niemożliwe było dowiedzenie się kto z kim współpracuje w mózgu w danym momencie, ani podczas czytania, ani podczas jakiejkolwiek innej aktywności poznawczej.


Francuscy badacze z INSERM, z College de France oraz z uniwersyteckiego centrum szpitalnego w Grenoble (CHU de Grenoble) właśnie zaobserwowali, po raz pierwszy w historii, właśnie te interakcje między neuronami. A aby udało się tego dokonać, grupy badawcze, którymi kierowali Jean-Philippe Lachaux, Alain Berthoz i Philippe Kahane, pomierzyły bezpośrednio aktywność elektryczną produkowaną przez neurony w mózgu czytającej osoby.

Rezultaty te pokazują, że szybkie składniki pomierzonej aktywności mózgowej w strefach odpowiadających za czytanie, zmieniają się w sposób skorelowany, kiedy muszą  wchodzić ze sobą w interakcje, a przede wszystkim w momencie, kiedy chodzi o zrozumienie sensu tekstu.

Te bardzo szybkie składniki, skwalifikowane jako aktywność gamma, już wcześniej były opisywane przez tę samą ekipę naukową jako wspaniałe biomarkery przetwarzania informacj w korze mózgowej: pojawiają się one pośród neuronów jedynie w momencie, kiedy uczestniczą one w jakiejś aktywności poznawczej.

Odkrycie to pozwoliło przewidywać, że kiedy dwa regiony mózgowe komunikują się ze sobą, aby przetworzyć wspólnie daną informację, aktywność gamma, którą możemy tam zmierzyć, zmienia się w ten sam sposób w danym czasie. I dokładnie to wykazało nowe badanie.

Od czytania do padaczki

Mimo że konkluzje te dotyczą na razie jedynie procesu czytania, ten sam proces powinien pozwolić na prześledzenie dialogu między różnymi częściami mózgu, w momencie różnych zadań poznawczych, ponieważ komunikacja neuronalna na długi dystans zdaje się odgrywać podstawową rolę w całym poznaniu ludzkim.

Komunikacja ta pozwala stworzyć spójną i inteligentną percepcję świata, który nas otacza.

Badania te powinny również dostarczyć nam kluczowe inforamacje, które pozwolą zrozumieć, między innymi, deficyty kognitywne powiązane z wieloma patologiami neurologicznymi, takimi jak choćby padaczka, na przykład.

Komentarze do: Aby czytać, nasz mózg koordynuje aktywność wielu regionów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz