Szukaj

„5 minut za życie“ – lekarze rodzinni edukują

Podziel się
Komentarze0

Organizacja lekarzy  rodzinnych z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia [PPOZ] rusza z kampanią propagującą wiedzę z zakresu udzielania podstawowej pierwszej pomocy w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. PPOZ ma na celu zwrócić uwagę na skalę problemu, jak również wpłynąć na zmianę świadomości wśród społeczeństwa a wszystko po to, by zwiększyć sznse na przeżycie osobom poszkodowanym.


Wystarczy poświęcić 5 minut, aby zapoznać się z tymi zasadami – stąd zrodził się pomysł na nazwę kampanii. Akcja informacyjna pt. „5 minut za życie“ będzie przeprowadzana w gabinetach lekarskich POZ, na stronie internetowej organizacji, a także w Gazecie dla Pacjenta wydawanej i dystrybuowanej przez lekarzy.

Niski pozim lub wręcz brak podstawowej wiedzy Polaków na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, jak również znikome poczucie odpowiedzialności społecznej do podjęcia się czynności ratujących życie, jest wciąż zatrważające. Do tego dochodzi obojętność oraz przeświadczenie, że można więcej zaszkodzić niż pomóc co powoduje, że ludzie widząc wypadek nie podejmują akcji reanimacyjnej, a jedynie wzywają karetkę pogotowia. Niestety, to nie wystarcza. Problem jest w tym, że rzadko się zdarza, aby karetka dotarła na miejsce w pierwszych minutach od wezwania.

Tymczasem właśnie te kilka minut decyduje o życiu lub stanie zdrowia ofiary po zdarzeniu. „Wiele się o tym mówi, ale w praktyce pierwsza pomoc to nadal zaniedbany temat. Gdy zależy od nas ludzkie życie, nie wiemy, jak się zachować - panikujemy. A przecież żyjemy w świecie, gdzie umiejętność jej udzielania jest bezwzględnie konieczna. Każdy powinien wiedzieć, jak udrożnić drogi oddechowe, zrobić masaż serca, czy jak ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. Wystarczy poświęcić 5 minut, aby zapoznać się z  zasadami ratującymi życie – stąd zrodził się pomysł na nazwę kampanii“ –mówi doktor Bożena Janicka prezes PPOZ.


Akcja podjęta przez lekarzy wyrasta z niepokoju docierających sygnałów ze środowiska medycznego, jak również z przekazów medialnych informujących, że Polacy nie potrafą udzielać pierwszej pomocy.  W wyniku tego, lekarze z PPOZ opracowali broszurę, która w skrócie pokazuje kilka najważniejszych czynności, jakie powinniśmy umieć wykonać w przypadku zakrztuszenia u niemowląt i dzieci powyżej 1 roku życia, jak i w przypadku utraty przytomności u osób dorosłych. Broszura realnie ma szansę trafić do  setek tysięcy pacjentów na terenie Wielkopolski i nie tylko. Udzielamy szczegółowej wiedzy uzupełniającej, promując przy tym ideę powszechnej edukacji w zakresie pierwszej pomocy. Broszura wywieszone są w poradniach lekarzy rodzinnych, dostępna jest także w wersji elektronicznej na stronie www.porozumieniepoz.pl gotowej do wydruku. Zostanie również zamieszczona w kolejnym wydaniu „Gazety dla pacjenta“. Akcja przypominająca, uzupełniająca w zakresie pierwszej pomocy będzie powtarzana cyklicznie co kilka miesięcy.


„Nieodwracalne zmiany w mózgu następują bardzo szybko - po czterech, pięciu minutach. W tym czasie wezwana karetka ma małe szanse, aby dojechać na miejsce zwłaszcza w dużych miastach. Jeżeli sami nie udzielimy pomocy, człowiek prawdopodobnie nie przeżyje, albo - w optymistycznej wersji - nie będzie mógł  samodzielnie funkcjonować już do końca życia. Naszą rolą jest zatem edukować po to, by zmienić społeczną mentalność. Jednak potrzeba na to wielu lat zaplanowanych i systematycznie prowadzonych działań na terenie całej Polski. Tu także wielką rolę powinny odegrać szkoły“ – dodaje doktor Ewa Masiakowska z zarządu PPOZ.

Akcja lekarzy rodzinnych z PPOZ jest - być może  - przysłowiową kroplą w morzu. Ale przy współpracy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, Ratowników Medycznych, dyrektorów szkół i przedstawicieli różnych organizacji - po prostu - wszystkich ludzi, którzy chcą się zaangażować społecznie, z kropli powstanie morze – i oby to było ogromne morze ludzkich ocalonych serc.

Komentarze do: „5 minut za życie“ – lekarze rodzinni edukują

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz