Szukaj

5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariatu!

Podziel się
Komentarze0

5 grudnia każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Jest to święto ludzi dobrej woli, którzy swoją bezinteresowną działalnością pomagają potrzebującym. Ustanowienie tego święta było wyrazem oficjalnego docenienia pracy wolontarystycznej oraz stało się zaczątkiem nowej tradycji, dniem dużej promocji idei wolontariatu.


Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak wielkie trzeba mieć serce i poczucie jedności z drugim człowiekiem, żeby bezintereswonie poświęcać swój czas i energię na pomoc innym. Wolontariusze są wśród nas. Na co dzień jeżdżą tymi samymi tramwajami co my, chodzą z nami do pracy czy na uczelnię. Nie wyróżniają się z tłumu niczym szczególnym, poza działalnością, jaką wypełniają.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli inaczej Międzynarodowy Dzień Pomocy Cierpiącym to święto, które nie tylko zwraca uwagę na wolontariuszy na całym świecie, ale też podkreśla, jak wielkie jest zapotrzebowanie na takie osoby. Nagłaśnia problem, jakim jest bezsens dzisiejszego świata, bezmyślność człowieka, dramat ludzi i brak środków, które pozwalałyby na pomoc innym. 


W każdym kraju na całym świecie dzień ten obchodzony jest na wiele różnych sposobów. Odbywają się przyjęcia, pikniki, zabawy, składane są podziękowania, wręczane dyplomy i znaczki z logo danej organizacji. W niektórych organizacjach do tradycji należy już organizowanie w tym dniu wystaw o tematyce wolontarystycznej czy akcji np. sadzenia drzewek. Do światowej tradycji należy również wysyłanie pocztówek z życzeniami dla wolontariuszy.

Każdy z nas może zostać wolontariuszem. Mimo braku korzyści finansowych z racji wykonywanych działań to zachowanie, które niesie za sobą spełnienie i poczucie sensu tego, w co się zaangażowaliśmy. Pracując w wolontariacie, mamy świadomość tego, że to co robimy ma swoją wagę, a poświęcony czas nie pójdzie na marne. W każdym większym mieście są Regionalne Centra Wolontariatu, gdzie każdy z nas może zapoznać się ze specyfiką tej działalności i wybrać odpowiednią, interesującą nas dziedzinę życia, w której zakresie chcielibyśmy nieść pomoc.

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Komentarze do: 5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariatu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz