Szukaj

Wybuch epidemii tyfusu w targanej rebelią wschodniej Syrii

Podziel się
Komentarze0

Światowa Organizacja Zdrowia donosi, że w targanej wojną domową wschodniej Syrii szaleje tyfus. Przyczyną wybuchu choroby jest picie przez miejscową ludność zakażonej wody z Eufratu. Około 2500 ludzi w północno wschodniej prowincji Deir al-Zor jest zakażona tyfusem. Choroba wywołuje biegunkę, a w niektórych przypadkach może być śmiertelna.„Brakuje wystarczającej ilości paliwa i elektryczności, żeby działały pompy, więc ludzie piją wodę z Eufratu, która jest zakażona, prawdopodobnie ze ściekami” – poinformowała Elisabeth Hoff, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Syrii.

Światowa Organizacja Zdrowia nie ma do tej pory potwierdzonych informacji o zgonach z powodu tyfusu.

Dur brzuszny jest ogólnoustrojową chorobą bakteryjną wywołaną pałeczkami Salmonelli. Chorobą można się zarazić przez pożywienie lub napoje, z którymi miała kontakt zarażona osoba, lub przez picie zakażonej wody.

Dur brzuszny leczy się antybiotykami i szczepionkami, jednak niektóre jego odmiany mogą być śmiertelne.


W prowincjach takich jak Aleppo i Idlib rozprzestrzenia się kolejna groźna choroba przenoszona przez skażoną wodę, czyli zapalenie wątroby typu A.

Syryjczycy zmagają się także z leiszmaniozą, tropikalną chorobą przenoszoną przez muchy piaskowe i objawiającą się podobnymi do trądu wrzodami skórnymi. W samej tylko prowincji Hassakah odnotowano 14000 zachorowań.
 
„To jest typowe, kiedy widzi się popsute systemy wodne i kanalizację. Między 50 a 70 osób dzieli jedną toaletę w wielu schroniskach w Damaszku” – powiedziała Elisabeth Hoff.

Prowincja Deir al-Zor jest w rękach rebeliantów, którzy nie wpuszczają przedstawicieli rządowej służby zdrowia. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia polega na lokalnych grupach pomocy w dostarczaniu medykamentów dla miejscowej ludności.
 
We wtorek Organizacja Narodów Zjednoczonych zorganizowała w Genewie forum dotyczące pomocy humanitarnej dla Syrii. Do udziału w forum został zaproszony ambasador Syrii w Genewie. 

Rząd Syrii zgodził się wpuścić do kraju trzy dodatkowe międzynarodowe organizacje humanitarne.

Valerie Amos, koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej, spotkała się w poniedziałek z vice-prezydentem syryjskiej opozycyjnej Koalicji Narodowej, Suahirem al-Atassi, żeby omówić ważne kwestie związane z pomocą humanitarną dla Syrii.   

Komentarze do: Wybuch epidemii tyfusu w targanej rebelią wschodniej Syrii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz