Szukaj

Rudowłosi bardziej zagrożeni rakiem skóry, ale dlaczego?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania sugerują, iż pigment w skórze osób rudowłosych może odgrywać znaczącą rolę w rozwoju raka skóry. Wiadomym od dawna jest, że ludzie o rudych włosach są trzykrotnie bardziej zagrożeni nowotworem skóry w porównaniu do osób o ciemniejszym typie skóry, ponieważ mają słabszą ochronę przed promieniami słonecznymi.Najnowsze odkrycia w tej dziedzinie, które ukazały się w przeglądzie naukowym Nature informują nas, że zagrożenie złośliwym czerniakiem skóry u osób rudowłosych dotyczy także tych rejonów ich skóry, które nawet nie mają kontaktu ze światłem słonecznym.

Dr David Fisher, starszy autor badania, mówi: wiedzieliśmy, że ludzie z czerwonymi włosami i jasną skórą są najbardziej zagrożeni wszelkimi typami raka skóry. Nasze badania nie podnoszą tego ryzyka, ale identyfikują mechanizm, który pozwala to wyjaśnić.


Dzięki najnowszym odkryciom być może uda się opracować lepsze ekrany przeciwsłoneczne i inne środki, które będą oparte bezpośrednio na ryzyku związanym z pigmentacją skóry.

W przeprowadzonych testach badacze stwierdzili, iż myszy, którym usunięto pigment „czerwonej głowy”, miały o wiele mniejsze ryzyko zachorowania na raka, a to pokazuje, iż ów pigment sam w sobie prowadzi do czerniaka złośliwego. 

Dr David Fisher dodaje: jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, iż udało nam się znaleźć wskazówkę pozwalającą lepiej zrozumieć tajemnicę kryjącą się za czerniakiem złośliwym. Zawsze mieliśmy nadzieję, że jest to choroba, której możemy zapobiegać. Ryzyko dla osób z tym typem skóry nie zmieniło się, ale wiemy teraz, że samo blokowanie promieni UV może w ich przypadku po prostu nie wystarczyć.

Komentarze do: Rudowłosi bardziej zagrożeni rakiem skóry, ale dlaczego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz