Szukaj

Zbyt duży stres sprawia, że mózg się kurczy

Podziel się
Komentarze0

Bardzo intensywny i długo utrzymujący się stres może zmniejszyć rozmiar mózgu, według badaczy z Albert Einstein College of Medicine, w Nowym Jorku. Wpływ może być tak wielki, że można powiedzieć, iż może on stanowić czynnik ryzyka rozwoju demencji.


Nowe dane naukowe pozwalają wierzyć, że stres może mieć jeszcze bardziej szkodliwe działanie na istotę szarą w mózgu; większe, niż to do tej pory przypuszczano, ponieważ zakłóca on działanie układu immunitarnego i wpływa na poziom glukozy we krwi.

Taka jest konkluzja, do której dotarli doktor T. Byram Karasu oraz jego zespół, w trakcie przeprowadzania badań nad konsekwencjami stresu wywołanego przez wydarzenia z 11 września 2011 roku, u pracowników z Wall Street. 

Zobacz również:Doktor T. Byram Karasu wyjaśnia, że stres może spowodować rodzaj "erozji" mózgu. Skutki tego mogą być identyczne do skutków innych typów wydarzeń traumatyzujących, takich jak kazirodztwo albo gwałt. Taki stres może również pojawić się w przypadkach mniej dramatycznych, nie tak drastycznych jak przykłady podane powyżej, jak na przykład nieudane małżeństwo.

Szczególnie wtedy, kiedy dana osoba nie może z takiego małżeństwa wyjść, precyzuje doktor T. Byram Karasu.

Jednakże, stres jest przecież częścią życia codziennego. Z całą pewnością, życie składa się z wszelkiego rodzaju komplikacji i trudności. Ale to, co jest najbardziej stresujące to sytuacja, kiedy okazuje się, że nie możemy tych trudności zwalczyć, ani przed nimi uciec, podsumowuje badacz z Albert Einstein College of Medicine, w Nowym Jorku.

Komentarze do: Zbyt duży stres sprawia, że mózg się kurczy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz